Haukireseptejä halutaan

Löytyiskö joltakulta haukipulla-, tai muu haukiresepti
millä saa ruodot "katoamaan"?
91261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Heips! tee haukimureke tai pullat niin, että jauhat haukifileet, vaikka olisi ruotojakin,lihamyllyssä väh. 3 kertaan. Sillä ne murskaantuu.

Äänestä

Selaa kuusi otsikkoa alaspäin, "halpa kalaruoka". Lue sieltä vastaus "HHH:n haukipullat".

Keittiöni ehdottomiin välttämättömyyksiin kuuluu lihamylly. Myllyni on tšekkiläisvalmisteinen Porkert, klassinen kammesta väännettävä, valurautainen, tinattu. Ei maksa aika paljon. Sillä jauhetaan joka syksy vähintään 10 kg hirvenlihaa pakastimeen; muulloin lammasta, korppujauhoa jne. Ja tietenkin haukea! Ohjeiden mukaan satsin voi myllätä kahteen, kolmeenkin kertaan, mutta minäpoika olen jauhanut vain yhteen kertaan eivätkä ruodonmurut ole tuntuneet! Jauhettava hauki on tietenkin ollut fileinä, ilman selkäruotoa.

Onhan niitä tietty tehosekoittimia, yleiskoneita sun muita. Löytyy se yleiskone minunkin keittiöstä, mutta varsin vähälle käytöllepä tuo on jäänyt. Minä vannon Porkertin nimiin eikä sen peseminen käytön jälkeen ole ollut suurikaan vaiva.

Vanha Porkert vietiin pari vuotta sitten mökille ja keittiössäni on uusi. Löytyi Itäkeskuksen Stockalta (Helsingistä).

Äänestä
  • Luultavasti sama peli kuin sinun Porkertisi. Löytyi Kaisaniemen Anttilasta. 25 egua. Uskaltaako sen muuten pestä koneessa? Ohjeessa ei ollut muuta kuin että ensimmäisellä kerralla pestään tiskiaineella rasvat pois. Eli meneekö fiteiksi jos pesaisee koneessa?

    P.S. Aion kokeilla haukipullareseptiäsi, vaikka se hauki on hyvä kala ilman jauhamistakin! ;-)

    Äänestä

Mitä sitä hyvää kalaa jauhamaan. Ostat kunnon ruotopinsetit ja nypit y-ruodot irti. Nahalliseen fileeseen(suomustettuun) kevyesti suolaa ja valkopippuria. ripaus korppujauhoja. ruskista nopeasti molemmin puolin voissa(ensin lihapuoli). laita kaikki palat takaisin pannulle, loraus valkkaria(tai kuivaa siideriä), keitä alkoholi pois. Paljon kermaa, nokare dijonia ja loraus kalafondia. alle 10 min kannen alla miedolla lämmöllä. Ennen tarjoilua hienonnettua tuoretta tilliä töräys. Ei huono! Lisänä voi tarjoilla vaikka paistettuja perunoita.

Typerykset kertovat tarinaa, että hauki maistuu puulta, ainakin iso hauki. Opetelkaa hyvät ihmiset laittamaan kalaa niin kuin se pitää laittaa!

Äänestä
  • paloittele fileoitu hauki annospaloihin ,nypi mahdolliset ruodot pois.Kuumenna oaistinpannu ja paista kalanpalat kevyesti ja mausta mieleiseksi ,älä lisää suolaa.Lado fileet uunivuokaan .Kuutioi muutama maustekurkku ja vuoraa kalapalat kurkuilla ,laita unniin n 200 astatta anna olla n 15 min lisää purkillinen kermaa ja jatka paistamista kunnes kerma on imeytynyt kaloihin .Lisäkkeksi perunoita tai riisiä.

    Äänestä

  • .. mikä on vieläkin pahempi asia! Olinpa typerys tai en, makuhermoni ovat sitä mieltä.

    Appiukkovainaa oli kova kalamies. Ennen vanhaan kun tuli kunnon kalaa (siikaa, muikkua, ahventa, kuhaa), oli verkkoon eksyneiden haukien osoite selvä: kompostiin, maanparannusaineeksi! (Jos oli mökiltä käyntiä kylillä, otettiin tuoreet hauet toki mukaan ja vietiin sellaisille tutuille, jotka niiden päälle ymmärsivät).

    Kun arvokalan saanti sittemmin väheni, uskaltautui appiukkokin joskus kokeilemaan erilaisia haukireseptejä periaatteella "millähän sen hauen maun saisi parhaiten pois?"

    Enpä siis minäkään osannut hauelle antaa minkäänlaista arvoa, ennen kuin opin tekemään quenellejä, valkkarissa keitettyjä haukipyöryköitä kermaisesta, jauhetusta haukitahnasta. Hyljeksitty hauki muuttui herkuksi. Sen jälkeen olen jopa suostunut maksamaan haukifileistä oikein rahaakin kaupan kalatiskillä tai torilla!

    Äänestä

  • Porkert kirjoitti:

    .. mikä on vieläkin pahempi asia! Olinpa typerys tai en, makuhermoni ovat sitä mieltä.

    Appiukkovainaa oli kova kalamies. Ennen vanhaan kun tuli kunnon kalaa (siikaa, muikkua, ahventa, kuhaa), oli verkkoon eksyneiden haukien osoite selvä: kompostiin, maanparannusaineeksi! (Jos oli mökiltä käyntiä kylillä, otettiin tuoreet hauet toki mukaan ja vietiin sellaisille tutuille, jotka niiden päälle ymmärsivät).

    Kun arvokalan saanti sittemmin väheni, uskaltautui appiukkokin joskus kokeilemaan erilaisia haukireseptejä periaatteella "millähän sen hauen maun saisi parhaiten pois?"

    Enpä siis minäkään osannut hauelle antaa minkäänlaista arvoa, ennen kuin opin tekemään quenellejä, valkkarissa keitettyjä haukipyöryköitä kermaisesta, jauhetusta haukitahnasta. Hyljeksitty hauki muuttui herkuksi. Sen jälkeen olen jopa suostunut maksamaan haukifileistä oikein rahaakin kaupan kalatiskillä tai torilla!

    Kun olen perannut hauen nahattomaksi fileeksi ,laitan annospalat (n 1kg) yhdeksi yöksi
    sitruunamehuun marinoitumaan 1kg haukea tarvitsee
    ainakin 2 kpl sitruunoita.Sitten vaan normaalit
    paneroinnit ja valurautapannulle voihin paistumaan.
    Ei muuten enään maistu "hauelle".

    Äänestä

Körpäkkä on loistava mökkiruoka hauesta.
Körpäkkään tarvitset pari haukea, sipulia, amerikan pekonia, öljyä ja murskattua mustapippuria.

1. Perkaa kalat ja leikkaa niistä suikaleita
2. Pilko sipulit
3. Paista muurikkapannulla kaikki ainekset keskenään.

Ehkä vähän rasvasen puoleista, mutta kannattaa kokeilla...

Äänestä

Niinhän se Maulavirtakin kuuluu joskus huvikseen miettineen että mikä oli mahdollisimman ongelmallista ruokaa tms. ja jättimäinen hauki tuli tulokseksi, se niin puisevaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pete kirjoitti:

Löytyiskö joltakulta haukipulla-, tai muu haukiresepti
millä saa ruodot "katoamaan"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu