Kappale, jonka muodostaa m-massainen pallo ja pallossa kiinni oleva ohut sauva (m=2R, massa m), heilahtelee akselin A suhteen (joka on pallon ja koko kappaleen yläosassa). (Kappale muistuttaa naaras-symbolia...)
Miten tästä määritetään hitausmomentti? Kaavahan menee I=(sigma)mr^2. Tästä saan sitten I=m*R^2 m*3R^2, mutta tämä ei ole oikein. Antakaas vähän jeesiä. Kiitti!
Hitausmomentti?
4
2597
Vastaukset
- rantanplan1
Ilmeisesti ei erikseen tarvitse johtaa ohuen sauvan ja pallon hitausmomentteja?
Jos ei tarvitse, niin tehtävä ratkeaa Steinerin sääntöä soveltamalla.
J = Jo ma², missä Jo on hitausmomentti päähitausakselin suhteen ja a on pyörimisakselin etäisyys päähitausakselista.
Ja tässä kannataa laskea sauvan ja pallon hitausmomentit pyörimisakselin suhteen erikseen ja sitten summata.
esim. steinerin säännöstä:
Ohuen sauvan hitausmomentti on 1/12*ml² päähitaisakselin suhteen. (sauva pyörii siis keskikohtansa suhteen kuten propelli)
Entäpä mikä olisi hitausmomentti, jos sauva pyöriikin niin, että pyörimisakseli on sauvan päässä?
Steinerin säännöllä J = Jo ma²
a=1/2l
=> J = 1/12*ml² m(l/2)² = 1/3ml²- rantanplan1
Ja jottei tapahdu väärinkäsityksiä, niin käytin tässä J:tä hitausmomentin symbolina, vaikka monesti käytetään I:tä. l taas on tuossa sauvan pituus.
- ettei sekoitu...
rantanplan1 kirjoitti:
Ja jottei tapahdu väärinkäsityksiä, niin käytin tässä J:tä hitausmomentin symbolina, vaikka monesti käytetään I:tä. l taas on tuossa sauvan pituus.
voiman impulssiin...
- Epsilon
Hitausmomentti riippuu kappaleen massan lisäksi sen muodosta. Eri hitausmomentteja eri muotoisille kappaleille löydät vaikkapa MAOL taulukkokirjasta.
Tilanteesi hitausmomentti taitaa mennä näin:
I=(2/5)mR^2 mR^2 (1/12)m(2R)^2 m(3R)^2
Eli pallon hitausmomentti ja pallon keskipiste, sekä ohut sauva ja sen keskipiste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874158Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283127No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760