Sukkulalento suorana...

161153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

...pian joku "älypää" todistelee sitäkin lavastetuksi Hollywood-showksi?

Äänestä
  • Uskotko todella kaiken mitä näet?

    Äänestä

  • nnn15 kirjoitti:

    Uskotko todella kaiken mitä näet?

    ...usko kaikkea näkemmääni - kaikkein vähiten kuussakäynnin kiistäjien tietämättömyydestä ja tyhmyydestä kumpuavaa propagandaa.

    Äänestä

Pitäs kyllä nykyajan kameroilla saada parempi kuva. Nuo on nuita 50 vuoden takaa olevia pökkökameroita. Ne on varmaan siks huono kuvalaatusia ettei nähdä mitä siellä taustalla oikeasti on. Ehkäpä.

Äänestä
  • linkki tämä alempi osoite. Sopi Windowsille kuin nenä päähän. Kuvan laatu olosuhteet huomioiden on aivan hyvä. Sanokoot muut mitä sanovat. Selostuksesta saa riittävän tiedon yhdistettynä nähtävään kuvaan. Jään seuraamaan.

    Äänestä

  • Noissa Nasan vehkeissä on luotettavuus tärkeintä, eli moni laite tosiaan on suht vanhaa mutta perusteellisesti testattua tekniikkaa. Esimerkiksi Sukkulan tietokoneet on oikeasti kivikautisia, mutta toisaalta ne ja niiden ajamat softat on testattu äärimmäisen tarkkaan.

    Sitäpaitsi ei noita kameroitakaan ole tonne avaruuteen rahdattu sitä varten, että joku voi tirkistellä sitä kuvaa kotisohvalta. Nasa nyt vaan on niin kiva, että pistää sitä kuvaa julkiseksi.

    En myöskään ihmettelis, vaikka kuvan laatua olisi tarkotuksella pudotttu nettijakelua varten, koska silä sööstetäöän siirtokapasiteettia.

    Äänestä

  • 9 tonnia/sekunti palaa lähdössä kiinteää polttoainetta, tuskin siinä kovin hyvää kuvanlaatua voi vaatia.

    Äänestä

Laukaisusta oli kulunut vajaa tunti..ja kamerassa näky kuvaa sukkulan tulilieskoista mustaa taustaa vasten.Näin kun vasemmalta oikealle kuvaruudun poikki, tulisuihkuin takaa meni pieni kiekon muotoinen valkoinen valo. Jaa oisko ollu jääkide tai heijastus? Luulen et saatto hyvinkin olla UFO.

Äänestä

että Venäjällä ei kohista näistä lennoista paljon mitään.Sieltähän niitä lähtee vähän väliä.Usan lentojen alkaminen on aina elämän ja kuoleman asia.

Äänestä
  • Venäjältä ei saa kuvamateriaalia rakettilennoista niin helposti, tiedä sitten eivätkö uskalla näyttää... Eikä ne ole niin näyttäviä kuin sukkkulalentojen lähdöt, johtuen käytettävästä polttoaineesta (alumiini ammoniumperkloraatti rautaoksidi sidosaine)joka aiheuttaa pitkät värikkäät lieskat.

    Äänestä

  • Syynä on varmasti se, että venäjän tapasessa kommunistisessa maassa lennoista ei saa tietoa ollenkaan samaan tapaan kuin USA:ssa.

    Toinen juttu on se, että yleisesti länsimaissa, ei vain USA:ssa, kaikki avaruuteen liittyvä on säilyttänyt seikkailumaisuutensa. Avaruuslennot ja ihmisen avaruuden valloittaminen on edelleen tämän ajan suurimpia seikkailuja. Venäjällä homma taas on kylmän laskelmoitua eikä siihen liity samalla tavalla tunteita.

    Äänestä

Yli miljoona henkilöä on käynyt kuussa muukalaisten avustuksella. Uskokaa tai älkää. Voi sanoa että nasa ja muut maapallolla olevat ei ole käynyt kuussa, vain muukalaisten avustuksella ihmiset ovat käyneet kuun pinnalla.

Kuussakäyntiä ei voi kiistää, koska muukalaiset ovat vieneet ihmisen kuuhun ihan ihmisen halusta jos se ihminen sattui juuri muukalaisten kohdalle. Vielä pitemmälläkin kuusta on käyty muukalaisten avustuksella, jopa miljardien valovuosien päässä. Osa ihmisistä on jäänyt myös sinne miljardien valovuosien päähän asumaan sanomalla muukalaisille että tuolla maassa en viitsi enää asua, siellä on ihan huono asua nuiden hullujen valtiaiden kanssa. Muukalaiset käyttivät ensimmäisenä ihmistä kuussa, marsissa, muissa galakseissa, oman galaksimme planeetoilla. Muukalaiset ovat hyviä tyyppejä, we are not alone, they will be allways with us.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


NASA TV kirjoitti:

http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/

http://www.nasa.gov/55644main_NASATV_Windows.asx

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu