Miten pyöreitä lihapullia?

ööpinen

Paistoin viikonloppuna lihapullia ja yritin tehdä mahdollisimman perinteisiä.

700 g nautasikaa
3 dl maitoa
1 dl korppujauhoa
2 munaa
suolaa
mustapippuria

Pyöritin kostutetuin käsin sieviä pieniä pullia. Tähän asti kaikki hyvin, mutta sitten kun siirsin eka satsin pullia pannulle, ei niiden pyörittely onnistunutkaan, vaan pohja meni littanaksi ja kääntö piti tehdä lastalla jollekkin toiselle kyljelle. Eli paistuivat parista kohtaa ruskeiksi ja loput harmaata.

Miten näistä sais kiinteämpiä jotta pyörisivät pannulla ja paistuisivat tasaisesti? Onko tuo korppujauho pahasta? Onko sipulikeittopussi parempi? Kiitos.

7

1293

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi vaihtoehto

      Ei tarvitse käännellä ja pysyvät hyvän näköisinä.

    • !!!

      Tuossa on aivan liikaa nestettä, 3 dl maitoa on AIVAN liikaa. Kun kaksi raakaa kananmunaakin on periaatteessa yhtä kuin lähes desi nestettä, ei lisänestettä tarvita juuri lainkaan - ihan pikkuisen vain, korkeintaan yksi desi, mutta vähempikin riittää. Laita korppujauhot (ja/tai sipulikeittoainekset) vatkattujen kananmunien ja pienen lisänestetilkan (mieluummin kerma kuin maito, paras on paksu smetana tai creme fraiche) kanssa turpoamaan tunniksi, ja lisää jauheliha vasta sitten. Näin voit jo raakataikinavaiheessa tarkkailla ja "säätää", että taikinasta tulee tarpeeksi paksua ja kiinteätä. Minusta taas tuo yksi desi korppujauhoja on liian vähän. Lisää sen seuraan vielä vaikka koko pussillinen sipulikeittokuiva-ainetta.
      Mistäköhän tuo reseptisi on peräisin? No, itse teen silmämääräisesti, jolloin voi tarkkailla paksuutta, joten en osaa varmuudella neuvoa tarkkoja desimääriä.

      • mieltä

        suurinpiirtein, itse laitan vajaa 2 dl nestettä, 1 dl korppujauhoja ja vain yhden munan, tulee ihan hyviä, tosin paistankin ne vielä uunissä, että silleen.


    • haikuilija

      itse teen näin...

      n.6-800g nautajauhelihaa
      1-sipuli
      1-prk kermaviiliä
      3-rkl korppujauhoja
      1-muna
      mausteita oman maun mukaan...


      Jos taikina liian kosteaa, niin toki pullat silloin "valahtaa"... Teet semmosen kiinteän hyvän taikinan , niin se on siinä..

    • Nestemäärä aikamoinen, itse hyödynnän kananmunien sitkoa (tosin useat kokit vain sekoittavat aineet)

      Olen huomannut, kun ensin sekoittaa nesteen ja turv. jauhot lihan, sitten lisää kananmunat, mutta "vatkataan" niin kauan että taikina ensin jää kulhon reunoihin ja vieläkin niin, että irtoaa reunoista = sitko on valmis.
      Pullia on helppo käsitellä, vaikka taikina ei ole kivikovaa

    • LIHAPULLASAKSET

      osta lihapullasakset!! Niissä on saksien päissä puolipöyreet kupit ja niillä napsuttelet pyöryköitä!
      no joo, ihan vitsinä ostin, ihan jees, toimii ja tulee tasakokoista. ilmankin toki pärjää, mut hei, tälläisiäkin on!!

      • Eikä auta

        Ei siis auta, vaikka lihapullat ovat alussa kuinkakin pyöreitä, jos löysyyttään kuitenkin lässähtävät paistettaessa.
        Eli tärkeintä taikinan kiinteys/paksuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4078
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2901
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe