Miten pyöreitä lihapullia?

ööpinen

Paistoin viikonloppuna lihapullia ja yritin tehdä mahdollisimman perinteisiä.

700 g nautasikaa
3 dl maitoa
1 dl korppujauhoa
2 munaa
suolaa
mustapippuria

Pyöritin kostutetuin käsin sieviä pieniä pullia. Tähän asti kaikki hyvin, mutta sitten kun siirsin eka satsin pullia pannulle, ei niiden pyörittely onnistunutkaan, vaan pohja meni littanaksi ja kääntö piti tehdä lastalla jollekkin toiselle kyljelle. Eli paistuivat parista kohtaa ruskeiksi ja loput harmaata.

Miten näistä sais kiinteämpiä jotta pyörisivät pannulla ja paistuisivat tasaisesti? Onko tuo korppujauho pahasta? Onko sipulikeittopussi parempi? Kiitos.

7

1303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi vaihtoehto

      Ei tarvitse käännellä ja pysyvät hyvän näköisinä.

    • !!!

      Tuossa on aivan liikaa nestettä, 3 dl maitoa on AIVAN liikaa. Kun kaksi raakaa kananmunaakin on periaatteessa yhtä kuin lähes desi nestettä, ei lisänestettä tarvita juuri lainkaan - ihan pikkuisen vain, korkeintaan yksi desi, mutta vähempikin riittää. Laita korppujauhot (ja/tai sipulikeittoainekset) vatkattujen kananmunien ja pienen lisänestetilkan (mieluummin kerma kuin maito, paras on paksu smetana tai creme fraiche) kanssa turpoamaan tunniksi, ja lisää jauheliha vasta sitten. Näin voit jo raakataikinavaiheessa tarkkailla ja "säätää", että taikinasta tulee tarpeeksi paksua ja kiinteätä. Minusta taas tuo yksi desi korppujauhoja on liian vähän. Lisää sen seuraan vielä vaikka koko pussillinen sipulikeittokuiva-ainetta.
      Mistäköhän tuo reseptisi on peräisin? No, itse teen silmämääräisesti, jolloin voi tarkkailla paksuutta, joten en osaa varmuudella neuvoa tarkkoja desimääriä.

      • mieltä

        suurinpiirtein, itse laitan vajaa 2 dl nestettä, 1 dl korppujauhoja ja vain yhden munan, tulee ihan hyviä, tosin paistankin ne vielä uunissä, että silleen.


    • haikuilija

      itse teen näin...

      n.6-800g nautajauhelihaa
      1-sipuli
      1-prk kermaviiliä
      3-rkl korppujauhoja
      1-muna
      mausteita oman maun mukaan...


      Jos taikina liian kosteaa, niin toki pullat silloin "valahtaa"... Teet semmosen kiinteän hyvän taikinan , niin se on siinä..

    • Nestemäärä aikamoinen, itse hyödynnän kananmunien sitkoa (tosin useat kokit vain sekoittavat aineet)

      Olen huomannut, kun ensin sekoittaa nesteen ja turv. jauhot lihan, sitten lisää kananmunat, mutta "vatkataan" niin kauan että taikina ensin jää kulhon reunoihin ja vieläkin niin, että irtoaa reunoista = sitko on valmis.
      Pullia on helppo käsitellä, vaikka taikina ei ole kivikovaa

    • LIHAPULLASAKSET

      osta lihapullasakset!! Niissä on saksien päissä puolipöyreet kupit ja niillä napsuttelet pyöryköitä!
      no joo, ihan vitsinä ostin, ihan jees, toimii ja tulee tasakokoista. ilmankin toki pärjää, mut hei, tälläisiäkin on!!

      • Eikä auta

        Ei siis auta, vaikka lihapullat ovat alussa kuinkakin pyöreitä, jos löysyyttään kuitenkin lässähtävät paistettaessa.
        Eli tärkeintä taikinan kiinteys/paksuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2231
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1846
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1364
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      997
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      990
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      94
      983
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      945
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      784
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      66
      740
    Aihe