Amorin lempileivät

Ninny

Ostin vuosia sitten ihan loistavan keittokirjasarjan (en tietenkään muista nimeä) mutta muuttaessani pohjoiseen se jäi kotiin..
Sarja on neliosainen ja yksi osista käsitteli leipomista.. Sieltä löysin aivan ihanan ohjeen pikkuleiville nimelta Amorin lempileivät..Löytyisiköhän keneltäkään samaa sarjaa? Apu olisi tarpeen näin joulun alla.

3

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on kyllä 12 vuotta myöhässä mutta minä löysin kirjan äitini kirjastossa! Sarja on nimeltään ”Makujen Maailma” ja kirjan nimi on Leivonnaiset.

      Amorin Lempileivät

      40-50kpl

      200g voita
      1 1/2 dl sokeria
      1/2 dl siirappia
      1 muna
      4 dl vehnäjauhoja
      1 dl ohrakasta tai perunajauhoja
      2 tl leivinjauhetta
      1 rkl vanilliinisokeria
      1/2 dl kuohukermaa

      Täyte:
      n. 200 g kiinteää marmeladia (esim. vadelma)

      Ohje

      1. Sekoita rasva ja sokeri sekä siirappi.
      2. Lisää joukkoon muna sekä keskenään sekoitetut kuivat aineet ja lopuksi kerma. Anna taikinan rauhoittua jääkaapissa.
      3. Kauli taikina reilusti jauhotetulle alustalla levyksi ja ota siitä pyöreällä muotilla kakkuja. Paina pienellä sydänmuotilla puoleen kakuista aukko keskelle.
      4. Paista syntyneet pikku sydämet ja reiälliset kakut samalla pellillä ja ehjät kakut eri pellillä, jotta kypsyminen olisi tasaista.
      5. Paista kakkusia 175 ˚C:ssä noin 10 minuuttia.
      6. Levitä ehjälle kakkuselle kiinteä marmeladia. Tuprauta sydänaukkoiselle kakkuselle tomusokeria ja paina sen marmeladipäällysteisen päälle. Leivonnaiset täytetään vasta tarjoilu päivänä, etteivät ne menetä rapeuttaan.
      7. Pane tomusokeripäällysteiset pikku sydämet myös sievästi tarjolle joko sellaisenaan tai täytä ne sipauksella marmeladia.

    • Anonyymi

      Kokeilepa laittaa hakusanoiksi amorin leivokset

    • Anonyymi

      Jammie Dodger on näiden nimi britanniassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe