Kumpi on terveellisempi? Oliiviöljy vai rypsiöljy? Miksi?
En tietää kumpaa käyttäisin jatkossa. Tähän asti olen käyttänyt oliiviöljyä sen terveellisyyden takia. Nyt tuttuni sanoi, että rypsiöljyssä on enemmän hyviä Omega rasvoja ja että oliiviöljy muuttuu epäterveelliseksi kuumentamisen jälkeen.
Mitä öljyä ruoanlaittoon?
4
1237
Vastaukset
- Kiril
varsinkin paistamiseen. Oliiviöljyn omega-9 rasva estää kolesterolia hapettumasta. Rypsiöljy kuumennettaessa hapettuu ja aiheuttaa ongelmia. Ei sovellu paistamiseen. Pitää myös muistaa, että rypsiöljyn omega-6/3 suhde on 2/1 eli aivan liikaa omega-6:tta jota pitää välttää.
- Kirili sekoittaa tahallaan
Oliiviöljyn omegasuhteet ovat täysin perseellään: noin 20:1 , siis omega6-rasvahappoa melkein KAKSIKYMMENTÄKERTAISESTI omega 3:een.
Katso tuolta:
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=536&lang=fi
Tämä tarkoittaa, että oliiviöljy ei kelpaa ihmisravinnoksi varsinkaan, jos sitä vertaa terveelliseen kylmäpuristettuun, kotimaiseen rypsiöljyyn. Rypsiöljyn hintakin on huomattavasti edullisempi.
Kirilin juttuja ei kannata ottaa vakavasti Hullu mikä hullu. - Kiril
Kirili sekoittaa tahallaan kirjoitti:
Oliiviöljyn omegasuhteet ovat täysin perseellään: noin 20:1 , siis omega6-rasvahappoa melkein KAKSIKYMMENTÄKERTAISESTI omega 3:een.
Katso tuolta:
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=536&lang=fi
Tämä tarkoittaa, että oliiviöljy ei kelpaa ihmisravinnoksi varsinkaan, jos sitä vertaa terveelliseen kylmäpuristettuun, kotimaiseen rypsiöljyyn. Rypsiöljyn hintakin on huomattavasti edullisempi.
Kirilin juttuja ei kannata ottaa vakavasti Hullu mikä hullu.Etkö tiedä, että linolihappo luokitellaan omega-6 rasvoihin ja sitä on oliiviöljyssä 10367mg ja rypsiöljyssä tuplamäärä eli 22080mg. Lisäksi rypsiöljyssä on monityydyttämättömiä rasvoja 33,0 g kun oliiviöljyssä niitä on 10,9g
Tutkin Finelin taulukot ja mistä se tuollainen tulkinta tulee. Katso nyt Finelisi uudelleen ettei tule päästettyä sammakoita suustaan tai sormistaan.
- JariJo
Oliiviöljy kestää kuumennusta paremmin kuin rypsiöljy, koska siinä on vakaampi rasvahappokoostumus.
Rypsiöljyssä omega-6/3-suhde on parempi, kun taas oliiviöljyssä on määrällisesti vähemmän omega6-rasvahappoja, joista ei ole ruokavaliossamme pulaa, ja jotka ovat liiallisissa määrin haitallisia.
Itse hankin omega-kolmoseni mieluiten kalaöljystä, koska ne ovat siinä sellaisessa muodossa (EPA ja DHA), jonka elimistö pystyy käyttämään parhaiten hyvåkseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131135
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89864Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18679Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat275642- 77608
- 62600
- 104584
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49523- 26522
Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet90453