Mitä on tämä aine, joka englanniksi on "succinimide", ja ennen kaikkea, mitä se on suomeksi?
Kemiaa biologeille
Biologi
3422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.chemicalland21.com/AROKORHI/industrialchem/organic/SUCCINIMIDE.htm
Meripihkahappoimidi
Sukkiini-imidi
Kiitos vinkistä, tai siis linkistä. Olen kyllä tietoinen siitä, että Google auttaa löytämään kaikenlaisia juttuja, mutta kun samalla kertaa pitäisi löytää sekä suomen- että englanninkielinen nimi, niin tuttumies hakkaa Googlen mennen tullen :)
Et muuten satu osaamaan myös ydinfysiikkaa? Laitoin tuonne fysiikan puolelle syklotroniaiheisen kysymyksen, mutta sieltä ei tunnu löytyvän asiantuntemusta.
Joo, eipä ole Googlessakaan vielä tuollaista kuvantunnistusjuttua, että voisi antaa malliksi, millaisia kuvia etsii. Rakennekuvallahan pääsisi tekemään "kielenkäännöksen", hyvällä tuurilla ainakin.
Syklotroni on ennennäkemätön laite. Slangi tuntematonta. Eikä ole kunnon sanakirjaa (Talvitie) saantehilla. Mutta pistän veikkauksia, jospa eivät ole vahingoksi.
"small grazing angles",
pienet kohtauskulmat (grazing = raapaisu, naarmutus?)
"leading- and trailing-edge monitors",
etu- ja jälkimonitorit
"internal target system"
kohtiojärjestelmä
"beam current"
suihkuvirta?
hiukkassuihkun virran voimakkuus?