suomalaiset jouluruuat

japaniksi

Hai!
Saamme jouluksi kylään pojan japanilaisen tyttöystävän. Kohteliaana isäntänä voisin printata noutopöytään ruokatiedot japaniksi, mutta kun en osaa.
Kinkku, laatikot, rosolli jne. Moniko näistä voidaan edes ilmaista japaniksi?

2

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaisi selvittää, osaako tyttö englantia kohtalaisesti. Silloin voisi kirjoittaa tiedot englanniksi, jolloin tietäisit ainakin suunnilleen, mitä olet kirjoittanut, ja voisit selittää, jos on epäselvyyksiä. Englanninkielisten nimien osalta voinee suurin piirtein luottaa sivuun
      http://virtual.finland.fi/xmas/?p=4

      ("Rosolli" on tuolla vain "rosolli sallad", ja parempi ehkä niin. Olennaista on kertoa, mitä siinä on. Ei suomalainenkaan tiedä, mitä hänelle tarjotaan, jos kerrotaan tarjottavan rosollia. On aika olennaista, onko mukana silliä. Tästähän on kaksi mielipidettä: se, jonka mukaan rosolli ilman silliä on kuin lihakeitto ilman lihaa, ja väärä mielipide. Tämän estämättä voi toki rosolliin kuuluvan sillin tarjota erikseen.)

      Olisi tietysti kohteliaampaa kirjoittaa tiedot vieraan kielellä, mutta siinä menee aivan liian helposti pieleen ja kunnolla. Raapustat kanji-merkin yhden viivan vähän väärin, ja vieras lukee, että tarjolla on muhennettua isoäitiä, tai jotain vastaavaa. En minä ainakaan muista pitäneeni yhdestäkään ulkomailla näkemästäni "suomenkielisestä" ruokalistasta.

      • japaniksi

        Kiitos valaisevasta vastauksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      732
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      58
      731
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      626
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      516
    5. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      196
      504
    6. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      496
    7. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      484
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      48
      466
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      36
      440
    10. Ongelma: oon ihastunut sinuun...

      Ja siksi karttelen, ku en haluu rakastuu! Tunteita on siullakin minuu kohtaan ja sinuun ois helppo rakastuu. Miettiny
      Ikävä
      18
      416
    Aihe