Hyvät ystävät. Antakaa minulle miesparalle vihjeitä hyvästä joulukalasta. Kävisin hallissa missä on monipuolisesti kalaa tarjolla, myös valmiiksi laitettuna.
En tykkää savu-loimu-uunissapaistetusta lohesta. Siika menee mielestäni graavina joskus lohen edelle. Lipeäkalaa en ole tottunut syömään. Mitä kalaa sinä aiot joulupöytään?
En tykkää savu-loimu-uunissapaistetusta lohesta. Siika menee mielestäni graavina joskus lohen edelle. Lipeäkalaa en ole tottunut syömään. Mitä kalaa sinä aiot joulupöytään?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Unohtui kysymättä. Onko mädistä suosituksia?
Siianmätiä se olla pitää, sipulisilppua ja creme fraichea.
Ja valkosipulimarinoituja, kevyesti kypsennettyjä jättikatkaravun pyrstöjä.
Ja graavilohta, itse tehtyä.
Silli ja silakka kuuluvat minun makunystyröissäni enemmän
kesään, uusien perunoiden aikaan.
joulukaloiksi... Siis.
myös hyviä.
vai menikös se toisin päin? Näitä minulle joka tapauksessa, kiitos!
joulupöydässä peilikarppia.Mäti on myös hyvää,paitsi juuri siian mäti josta joku mainitsi.Itse pidän siianmätiä ryynimäisenä,vähän niinkuin söisi lakan siemeniä.
lipeäkalan.Sitä ei kyllä juuri joulupöydässä näe.Se on herkkuani.Tahtoo vain unohtua juuri joulupöydästä.Joulunseutuna kumminkin sitä syön.Takavuosina eräs tuttu täti kutsui joka vuosi ruokailemaan lipeäkalaa.Siitä tuli tapa jota aina kovasti odottikin.Hänen valmistamanaan se olikin erikoisen hyvää.Hän on jo siirtynyt ajasta ikuisuuteen kauan sitten.
Itse pidän lohesta graavattuna, savustettuna(kylmä ja lämmin), joten kaikkia muotoja löytyy joulupöydästämme. Samoin myös silakkarullia on aina pöydässämme.
Tänä vuonna on myös kylmäsavusiikaa ja graavattua siikaa. Nyt tuli nälkä, kun pääsen kotiin otan siikavoileivän.
Hyvää joulua!