Olen nykyisin lukiossa toista vuotta, mutta peruskoulussa yhden aterian hinta oli 41 snt..
ja maku oli sen mukaista..
Entä sinun koulussasi?
kouluruuan hinta koulussasi? (gallup)
8
2099
Vastaukset
- yksikäs
taisi olla 1,60e. ylä-asteella meinaan.. en ihan tarkkaan kyl muista, mut päälle euron se oli ainakin. :)
Kouluruoka maksaa meilläpäin 2,5€ suurimmassa osassa opiskelijaravintoloita. Ruuasta ei ole mitään pahaa sanottavaa. :)
- ------------------
Niin, se tarkoittaa siis sitä, että opiskelijana maksat ruoastasi n. 2,5 E. Riippuu koulusta, voi olla tuon hinnan yli tai alle.
Aloittaja ilmeisesti tarkoitti sitä, mitä ruoka maksaa raaka-aineiltaan ruoaksi laitettuna oppilasta kohti? Peruskouluissa ruoka on kai yhä maksutonta oppilaille.
Itse en opiskelijana syö kouluruokaloissa, koska olen laskenut pääseväni halvemmalla omia ruokia syömällä.
- maahinen88
Peruskoulussa ja lukiossa kouluruoka on edelleen oppilaille ilmaista, mutta niistä tehdään vuosittain tarkat laskelmat jokaisessa koulussa. Kuntamme suurimmassa peruskoulussa, jossa ala- ja yläaste samassa, noin 800 oppilasta, ruokaan kulutetaan noin 70 senttiä per oppilas. Tämä siis sisältää kaiken raka-aineista ruuan valmistukseen ynnä muuhun. Tulos on koko maan keskiarvoa heikompi ja sen kyllä huomaa oppilaiden valittaessa pahaa ruokaa.
Lukiossamme ruoka on erinomaista. Oppilaita on vain 170. Ruuan hinta on noin 1,20 euroa per oppilas ja tämä on hieman valtakunnallisen keskiarvon yläpuolella.
Tuo 41 senttiä kuulostaa todella pieneltä, mutta en tiedä onko se ihan näihin arvoihin verrattavissa. Riippuu siitä, mitä ruuan hintaan on otettu huomioon. Mutta voihan se olla ihan vertailukelpoinenkin, mikä kertoo, että kunta yrittää karsia kuluja ainakin siitä kohtaa... ikävä kyllä. - jgjg
Helia, 90 senttiä. En voi valittaa :)
- _:-_
meillä oli koko peruskoulun ajan ilmainen koulu ruoka. taitaa myös lukiolaiset saada ilmatteeksi ruokansa. nyt amiksessa aamupala vain maksaa 1euron ja ruoka on ilmaista kuin myös kahvi :)
- Paatero Punkki
_:-_ kirjoitti:
meillä oli koko peruskoulun ajan ilmainen koulu ruoka. taitaa myös lukiolaiset saada ilmatteeksi ruokansa. nyt amiksessa aamupala vain maksaa 1euron ja ruoka on ilmaista kuin myös kahvi :)
Mä oon ala-asteella ja meillä ruoka on ilmasta.
- Lukionainen
_:-_ kirjoitti:
meillä oli koko peruskoulun ajan ilmainen koulu ruoka. taitaa myös lukiolaiset saada ilmatteeksi ruokansa. nyt amiksessa aamupala vain maksaa 1euron ja ruoka on ilmaista kuin myös kahvi :)
Koko ala - ja ylä-asteen kouluruoka oli ilmaista, mutta nyt lukiossa aamupala: 1 e ja päiväruoka: 3,50 e. Ruoka on hyvää, mutta kyllä toi hinta aika kalliin puoleista on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa681847- 1001839
- 1371669
- 971411
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo331344MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3141233- 591191
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301092Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2731039Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa446933