kouluruuan hinta koulussasi? (gallup)

kaaa!

Olen nykyisin lukiossa toista vuotta, mutta peruskoulussa yhden aterian hinta oli 41 snt..

ja maku oli sen mukaista..

Entä sinun koulussasi?

8

2118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksikäs

      taisi olla 1,60e. ylä-asteella meinaan.. en ihan tarkkaan kyl muista, mut päälle euron se oli ainakin. :)

    • Kouluruoka maksaa meilläpäin 2,5€ suurimmassa osassa opiskelijaravintoloita. Ruuasta ei ole mitään pahaa sanottavaa. :)

      • ------------------

        Niin, se tarkoittaa siis sitä, että opiskelijana maksat ruoastasi n. 2,5 E. Riippuu koulusta, voi olla tuon hinnan yli tai alle.

        Aloittaja ilmeisesti tarkoitti sitä, mitä ruoka maksaa raaka-aineiltaan ruoaksi laitettuna oppilasta kohti? Peruskouluissa ruoka on kai yhä maksutonta oppilaille.

        Itse en opiskelijana syö kouluruokaloissa, koska olen laskenut pääseväni halvemmalla omia ruokia syömällä.


    • maahinen88

      Peruskoulussa ja lukiossa kouluruoka on edelleen oppilaille ilmaista, mutta niistä tehdään vuosittain tarkat laskelmat jokaisessa koulussa. Kuntamme suurimmassa peruskoulussa, jossa ala- ja yläaste samassa, noin 800 oppilasta, ruokaan kulutetaan noin 70 senttiä per oppilas. Tämä siis sisältää kaiken raka-aineista ruuan valmistukseen ynnä muuhun. Tulos on koko maan keskiarvoa heikompi ja sen kyllä huomaa oppilaiden valittaessa pahaa ruokaa.

      Lukiossamme ruoka on erinomaista. Oppilaita on vain 170. Ruuan hinta on noin 1,20 euroa per oppilas ja tämä on hieman valtakunnallisen keskiarvon yläpuolella.

      Tuo 41 senttiä kuulostaa todella pieneltä, mutta en tiedä onko se ihan näihin arvoihin verrattavissa. Riippuu siitä, mitä ruuan hintaan on otettu huomioon. Mutta voihan se olla ihan vertailukelpoinenkin, mikä kertoo, että kunta yrittää karsia kuluja ainakin siitä kohtaa... ikävä kyllä.

    • jgjg

      Helia, 90 senttiä. En voi valittaa :)

      • _:-_

        meillä oli koko peruskoulun ajan ilmainen koulu ruoka. taitaa myös lukiolaiset saada ilmatteeksi ruokansa. nyt amiksessa aamupala vain maksaa 1euron ja ruoka on ilmaista kuin myös kahvi :)


      • Paatero Punkki
        _:-_ kirjoitti:

        meillä oli koko peruskoulun ajan ilmainen koulu ruoka. taitaa myös lukiolaiset saada ilmatteeksi ruokansa. nyt amiksessa aamupala vain maksaa 1euron ja ruoka on ilmaista kuin myös kahvi :)

        Mä oon ala-asteella ja meillä ruoka on ilmasta.


      • Lukionainen
        _:-_ kirjoitti:

        meillä oli koko peruskoulun ajan ilmainen koulu ruoka. taitaa myös lukiolaiset saada ilmatteeksi ruokansa. nyt amiksessa aamupala vain maksaa 1euron ja ruoka on ilmaista kuin myös kahvi :)

        Koko ala - ja ylä-asteen kouluruoka oli ilmaista, mutta nyt lukiossa aamupala: 1 e ja päiväruoka: 3,50 e. Ruoka on hyvää, mutta kyllä toi hinta aika kalliin puoleista on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      1364
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      147
      1299
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1264
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1179
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1061
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      943
    Aihe