Tietääkö joku onko haitallista syödä säilöttyä ananasta (alumiinitölkeissä)? Olen koukussa ananakseen ja syön niitä noin 2 prk/pv.
Ananaspurkin alumiini
6
1416
Vastaukset
- pakataan alumiinitölkkiin ?
epäilen, että kysessä ei ole alumiiniset pakkaukset. Itse en muista nähneeni vuosiin alumiinisia tölkkejä, en edes ananastölkkejä.
Alumiini ja ananas ei ole hyvä yhdistelmä.
Itse ostan sekä pakattuja, mutta myös tuoreita ananaksia, ne maistuvat aivan eri kamalle. - jjjjjjjjjj
säilykkeissä on purkista irronnutta tinaa. Tinaa käytetään pohjan kiinnittämiseksi purkkiin. Harvakseltaan syötynä ei paha, mutta en suosittele joka päivä syömään.
- Tiiseli
>Tinaa käytetään pohjan kiinnittämiseksi purkkiin.
Mihin tämä käsityksesi perustuu?
Itse en ole enää tällä vuosikymmenellä nähnyt ainuttakaan ananaspurkkia, jonka pohjan kiinnittämisessä olisi käytetty tinaa. Tinaa ei liioin käytetä enää muissakaan säilyketölkeissä.
Onko sinulla viime vuosisadalta peräisin olevia säilykkeitä, vai mihin perustat käsityksesi tinatuista säilykepurkeista?
??? - on linkki
Tiiseli kirjoitti:
>Tinaa käytetään pohjan kiinnittämiseksi purkkiin.
Mihin tämä käsityksesi perustuu?
Itse en ole enää tällä vuosikymmenellä nähnyt ainuttakaan ananaspurkkia, jonka pohjan kiinnittämisessä olisi käytetty tinaa. Tinaa ei liioin käytetä enää muissakaan säilyketölkeissä.
Onko sinulla viime vuosisadalta peräisin olevia säilykkeitä, vai mihin perustat käsityksesi tinatuista säilykepurkeista?
???Katso sivu 13
http://www.palvelu.fi/evi/files/55_519_255.pdf
- tepi88
ihmiset suosittelee että säilykkeitä ei säilytetä pitkää avatussa purkissa, koska ilma reagoi purkin materiaalin kanssa ja aiheuttaa liukenemisia..
- skäribo
on poistettava säilykepurkista heti! Muutoin siitä voi sairastua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553533- 171822
- 361821
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171671Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251432Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401392- 611329
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901095Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221043- 1281035