Kiuruvesi-lehden mukaan jokainen kiuruvetinen juo alkoholia vuodessa 17 litraa. Mahtaneeko pitää paikkansa, että jokainen juo tuon määrän?
Olikohan viimeinen raitis se toissa vuonna poismuuttanut tunnettu kulttuuripersoona? Toisaalta epäilen tiedon paikkansa pitävyyttä, sillä Kiuruvedellä on ainakin 3 raivoraitista, tosin maksansa sököksi ryypännyttä entistä suurkuluttajaa.
Kiuruvetiset alkoholin suurkuluttajia?
11
1774
Vastaukset
- aivan niin
ole.
Jotkut juovat huomattavasti enemmän ja toiset sitten vähemmän. Tai sitten ei ollenkaan.
Sanoisin, että puolet juo enemmän kuin toinen puoli. Ainakin joissain olosuhteissa. - kiuruvetiset
sitten olekkaan kunnon körttiläisiä? Salaa juovat viinaa.
- senverran...
että kun tuolla käy joskus, niin tuntuu, että porukka on jotenkin laitapuolista noin niinku yleisilmeeltään. Vähän kuin kävisi keskellä venäjän dokkaria.
Mistäköhän johtuu? - johtusikohan se
senverran... kirjoitti:
että kun tuolla käy joskus, niin tuntuu, että porukka on jotenkin laitapuolista noin niinku yleisilmeeltään. Vähän kuin kävisi keskellä venäjän dokkaria.
Mistäköhän johtuu?siitä,että mikä on se valtapuolue tiällä Kiuruveellä.Ee haluta kellekkää muille mittää.Kepulaesille kaekki.
- Kiuruvesi tarkemmin
on? Pohjois-Savossa jossakin, mutta onkohan sielläkin se tilanne, että ainoa Alko/ravintola on siellä, joten naapurikuntalaistenkin ostokset kirjautuvat Kiuruvedelle. Ovathan pohjoiset pikkukunnat, joissa on laskettelupaikkoja, aikamoisia tilastohirmuja. Tosin, osaavathan ne pohjoisen pojatkin pitää lysthiä.
.. voimakkaasti kehittyvä maatalous- ja teollisuuspaikkakunta Pyhännän ja Pielaveden välissä.
- Luonnehdinta
SuuriAjattelija kirjoitti:
.. voimakkaasti kehittyvä maatalous- ja teollisuuspaikkakunta Pyhännän ja Pielaveden välissä.
Oli sangen osuva kuvaus.
- naapurikuntalaiset!
Kyllä Kiurvedellä käy niin vähän muualta olevaa porukkaa,että ei näyttele tilastoissa mitään.Itse juovat työttömyyskorvausrahansa ja kepulaiset rellestää tukiaisillaan.
- Tiuski-
Kyllä tämä täti nyt sisäisesti repesi tälle viestille.
Kukkaan tääs järkinen Kiuruveelle lähe iliman hyvvää syytä. Eiköhän se niin ole, että Kiuruveeltä ihmiset rynnii tänne Iisalameen aina kun vaan tillaisuus tulloo.
Niin ja minä aina teen niin, että jos en tiijä, että missee jokkii paekka on, niin minäpä kuikkasen sen kartasta.
http://www.oikotie.fi/kartta
- muuttanut
kyllä minäkin joisin jos siellä vielä joutuisin asumaan. onneks pääsin pois.nyt riittää vähempiki juominen
- raitistunut
Sama juttu...ei siellä selvin päin kestä Erkkikään. Join minäkin, kun siellä asuin, mut enää ei oo aihetta juoda. Hermothan siellä menee, jos "joutuu" asumaan. Onneks sieltä pääsee poiskin. Siellä paskan katkussa ei pysy selväpäisenä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293035- 1191235
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61037- 58961
- 66925
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26897Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38871Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu161841Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784