Jäädyke ilman kananmunaa?

Millä voisi pehmittää jäädykettä, kun vieras ei siedä raakaa kananmunaa eikä viinaksiakaan? Pelkkä kerma ja marja- ym. muu mössö jäätyvät ihan kivikoviksi. Hyvät neuvot ovat nyt tarpeen!
21745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

laita sekaan hieman liivatetta näin voit ottaa jäädykkeen huoneen lämpöön ajoissa ja silti se ei sula velliksi ja lätsähdä eikä ole silloin liian kovaa

Äänestä
  • ..aiheesta vielä lisää vinkkejä. Minuakin kiinnostaisi vegaanivieraitteni varalta, ja kun on tuo parempi puolisko ovo-lakto-vege, niin liivatekaan ei oikein käy. Kuinka mahtaa toimia tuo agar-agar? Kuinka sitä tarkalleen ottaen käytetään yleensä ruuanlaitossa? Jähmettääkö se myös maitotuotteet vai tuleeko jotakin juoksettumisreaktioita?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pipa kirjoitti:

Millä voisi pehmittää jäädykettä, kun vieras ei siedä raakaa kananmunaa eikä viinaksiakaan? Pelkkä kerma ja marja- ym. muu mössö jäätyvät ihan kivikoviksi. Hyvät neuvot ovat nyt tarpeen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu