Inhottavin "ötökkä"...???

Scolopendra gigantea

9

2569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etten sanoisi

      10 tuumaa / 25 cm – ei siinä hiirulaisella näytä olevan mitään mahdollisuuksia!

      Tämä centipede-peto muuten taitaa olla Chilopoda-alaluokkaan kuuluva juoksujalkainen eikä Diplopoda-alaluokkaan kuuluva tuhatjalkainen (millipede). Jälkimmäiset taitavat olla vegetaristeja eivätkä siis pahemmin perusta hiiristä ravintomielessä.

      Chilopoda- ja Diplopoda-alaluokat kuulunevat molemmat Myriapoda-yläluokkaan, joka taas kuuluu niveljalkaisten pääjaksoon (Arthropoda).

      • korjaus

        Centipede todellakin tarkoittaa juoksujalkaista ja millipede tuhatjalkaista. Tuhatjalkaiset (Myriapoda) ovat yksi niveljalkaisten (Arthropoda) alajaksoista, kuten mm. hyönteisetkin. Juoksujalkaiset (Chilopoda) taas kuitenkin ovat yksi tuhatjalkaisten luokista, joten ne siis kuuluvat tuhatjalkaisiin.

        Scolopendra gigantea on suomeksi jättijuoksiainen. Jättijuoksiainen lienee maailman suurin nykyisin elävä tuhatjalkainen, paleotsooisella maailmankaudella (545-250 miljoonaa vuotta sitten) eli vieläkin suurempia juoksujalkaisia.


    • miksuh.

      Noi on myrkyllisiä, siinä yksi syy miksi toi hiiri nyykähti niin helposti.

    • Söpö-ötökkä
    • 2-jalkanen

      hiirtä taidettiin kyllä pitää hännästä kiinni, jos ei olisi pidetty olisikohan juossut karkuun?

      suomessakin elää ällötyksen pikkuserkku, joka ei kylläkään koolla pilattu:

      http://www.youtube.com/watch?v=fpt9K_PXDLM

    • multasormikas

      Puutarhassa tuhatjalkaisia syövät tappavat kastematoja

    • diagnoosi_on_varma

      Eiköhän se ole pakkomielteinen saivarteleva tietovajakkinen skientisti, tiedeuskova.

    • älkää_parkuko

      Eiköhän se ole näillä palstoilla pi***a ruinaava tiedeuskova skientisti mies joka luulee olevansa evoluutioteorian mukaisesti vahvin ja kelpoisin parittelemaan olemassaolon suurissa taistoissa.
      Eihän tuollainen jatkuvasti puutteesta parkuva mies ole edes kunnon mies. Kunnon miehellä ei ole aihetta parkumiseen.

    • Anonyymi

      onko kokemusta
      kyseisestä lajista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      185
      8519
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4608
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4178
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3712
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2940
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2646
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      41
      2428
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2133
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe