http://www.youtube.com/watch?v=3mclp9QmCGs
Eli kaikki varmaan tietävät tämän jutun. mutta ihmetyttää silti miten yli kilometrin mittainen pyönisilta joka kyllä heilui jo sitä rakennettaessa, voi päätyä tuommoiseen kiihtyvään liikkeeseen?? vaikka olisi millainen tuuli....kyse on kuulemma jostain resonanssista? kaipaan tyhjentäviä vastauksia.
Eli kaikki varmaan tietävät tämän jutun. mutta ihmetyttää silti miten yli kilometrin mittainen pyönisilta joka kyllä heilui jo sitä rakennettaessa, voi päätyä tuommoiseen kiihtyvään liikkeeseen?? vaikka olisi millainen tuuli....kyse on kuulemma jostain resonanssista? kaipaan tyhjentäviä vastauksia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
korjaus.pylonisilta | ps. youtubessa on myös juttua että tuuli aiheuttaisi vain ylös / alas liikkeen ja että oikea vasen swing liike olisi itse aiheutettua!
Hyvä alku on taas kerran perehtyä aiheeseen wikipediassa (englanniksi tietty)...
Kyllä se tuuli aiheuttaa myös muuta kuin ylös/alas-liikettä, esimerkiksi flutteria ja koko sillan pitkittäistä vääntymistä. On kyllä tuo Koneiden ja rakenteiden värähtelyt-kurssi vielä edessä, joten en mene vannomaan.
tuuli teki sillalle temput. Ilman ulkoista energiaa resonanssivärähtely ei olisi saavuttanut esitettyä suuruutta (vrt. lippu liehuu tuulessa).
Nykyään ominaisvärähtely ja -taajuus ovat hyvin tiedossa ja niiden vaimentamiseen käytetään (rakenteen vahvistamisen lisäksi) massavaimentimia. Massavaimentimessa heiluriin on kytketty suuri massa. Kun sillalla (tai rakenteella) syntyy värähtelytaipumus (jonkin ulkoisen voiman johdosta) massavaimennin heiluvan massansa ja ominaistaajuutensa johdosta neutraloi sen.
http://www.youtube.com/watch?v=g5o4QoOH8Pw
http://en.wikipedia.org/wiki/Tuned_mass_damper
Eivät ne värähtelytaipumusta neutraloi, kuten sanoit. Ne pienentävät värähtelyn amplitudia _tietyllä_ taajuudella, mutta ei rakenteen värähtelykäyttäytyminen silti parane _kaikilla_ taajuuksilla. Eli käytännössä se mitä siinä tapahtuu on se, että rakenteen ominaistaajuutta siirretään.
käytännössä on, että värähtelytaipumus neutraloituu. Jos silta ilman vaimenninta värähtelee, kun suuri lauma ihmisiä kävelee siinä; ja sitten heti kun siihen on vaimennin asennettu, on täysin vakaa, niin kyllä mielestäni tällöin "värähtelytaipumus on neutraloitu".
Se että se on neutraloitu siirtämällä resonanssitaajuutta on tietenkin meilenkiintoinen seikka, josta en lähde vastaan väittämään.
koska vaimennus tapahtuu vastaheilahduksen avulla. Heiluriin asennettu suuri massa nimenomaa neutraloi perusheilumisen ongelmataajuudella lähes kokonaan. Eli on nimenomaa kyse vaimennuksesta ongelmataajuudella (eli neutraloinnista).
Jos vaimennetaan massalla tai jäykkyydellä, muutetaan ominaistaajuutta. Jos taas jonkin sortin heilurilla on kyseessä dynaaminen vaimennus. Kyseisen sillan tapauksessa muistaakseni oli ongelma itseherätteisissä värähtelyissä, elikkä flutter ilmiössä.