Filosofin koulutusputkeen

Miten filosofiksi tullaan ? Riittääkö että ilmoittaa olevansa sellainen ja pukeutuu hassusti ? Vaihtoehtona voisi ajatella olevansa myös päivystävä dosentti,aina valmiina lausuntoja antamaan,asiasta kuin asiasta.Olisiko etua kaappihomon statuksesta ?
4392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

voi ilmottautua kuka tahansa, mutta varsinaisia filosofeja he eivät ole. Filosofi on henkilö joka kehittää itseään. Pukeutumisella tuskinpa on paljoakaan merkitystä sinänsä.

On olemassa henkilöitä, jotka tietävät totuuden. On olemassa niitä jotka rakastavat totuutta. Viimeisempinä tulevat ne jotka iloitsevat totuudesta.

Henkilöä joka tietää totuuden voidaan sanoa filosofiksi. Henkilöä joka rakastaa totuutta voidaan kutsua elämänfilosofiksi. Elämänfilosofin arvomaailma ja eri näkemykset heijastavat hänestä itsestään ympäristöön, eli hän toimii arvojensa mukaisesti. Filosofi ei välttämättä aina näin tee ja itse arvonimen voi saada yliopistossa opiskelemalla jo pelkästään. Elämänfilosofin "arvotittelin" voi saada rakastamalla filosofiaa ja viisautta. Totuudesta iloitsevaa henkilöä voidaan myös kutsua elämänfilosofiksi, mutta totuudesta iloitseva henkilö iloitsee tiedostaan ja iloitsee siitä, vaikka hän joutuisi rikkaasta köyhäksi. Hänen arvomaailmansa ei siis horju.

Kuka tahansa pystyy periaatteessa olemaan filosofi, mutta elämänfilosofiksi pääsee vain valehtelematta.

Ps. Tuo ns. totuus tarkoittaa henkilölle itselleen olevaa totuutta.

Äänestä

Koulutusputkista tulee viisaita insinöörejä, mutta että filosofejakin? Ei kai.

"Filosofisen kilpajuoksun voittaa se joka jaksaa juosta hitaimmin." (Wittgenstein)

Äänestä
  • uskot?

    Äänestä

  • Yli-ihmisyyteen muuten uskovat teknisesti ne, jotka sinne koulutusputkeen menevät.
    Yli-ihmisyys perustuu toisten tekemien määritteiden ja vaatimusten voittamista ja nousemista niiden yläpuolelle, luoden itse toisille moraalin.
    Koulutusjärjestelmän psykopaattinen ideologia tulee tässä hyvin ilmi.

    "Niin vähän, kuin olenkin lukenut filosofiaa, olen lukenut sitä liikaa" (Wittgenstein)

    Kommunikaatio tappaa totuuden todisti Wittgenstein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tahtova. kirjoitti:

Miten filosofiksi tullaan ? Riittääkö että ilmoittaa olevansa sellainen ja pukeutuu hassusti ? Vaihtoehtona voisi ajatella olevansa myös päivystävä dosentti,aina valmiina lausuntoja antamaan,asiasta kuin asiasta.Olisiko etua kaappihomon statuksesta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu