Mitä meidän siis tulee tehdä,

Kovasti täällä valitellaan miten ilmastokatastrofi on tulossa, ihan jo oven takana.

Okei, uskotaan. Mitä siis pitäisi tehdä, KÄYTÄNNÖSSÄ. Ei se riitä jos sanotaan että CO2:n tuotantoa on vähennettävä tai kulutusta yleensä ottaen vähennettävä.

Vuoteen 2050 mennessä pitäisi CO2-päästöjen vähetä 70 % mikä on todella iso luku. Ympäripyöreillä puheilla siihen ei päästä.

Siis, mitä leikataan ja miten tai mitä muita temppuja tehdään maailman laajuisesti? Onko kellään hyviä neuvoja. Itse olen sitä miettinyt mutta olen kyllä aikalailla neuvoton.
11406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos lähdetään siitä, että on tekeillä ilmastonmuutos ja jos lähdetään vielä siitä, että se on ihmisen pääosin aiheuttama niin mitään ei ole tehtävissä. Siis mitään sellaista joka pysäyttäisi muutoksen ei ole tehtävissä.

Jos nyt samalla hetkellä loppuisi kaikki saastutus, kaikki päästöt lakkaisivat niin muutos jatkuisi silti vähintään 50 vuotta ja tuo 50 vuottakin on pelkkä arvaus ilmastohiippareilta. Muutos saattaa yhtä hyvin ruokkia itseään ja olla kokonaan peruuttamaton ja kiihtyvä.

Vielä yksi jos. Jos viimevuosien sääilmiöt johtuvat ihmisen aiheuttamasta muutoksesta niin loppu alkaa olla käsillä aivan lähiakoina ja on syytä ryhtyä miettimään iäisyyasioita.

Äänestä
  • helpot housuun kun tekstisi luin. Ilmakehä vaan hakee uutta tasapainotilaa. Kyllä se siitä rauhottuu kun aikansa meuhkaa ja myrskyää.

    Niin on aina ennenkin käynyt ja uskon käyvän nytkin. Tarvinneeko tehdä paljon mittään. Rikkaat maat tosin voisivat keskittyä tekemään ydinvoimaloita ja harjoittaa maakaasun käyttöä enenevässä määrin.

    Äänestä

Luovu autostasi, älä osta ulkomailla tuotettua elektroniikkaa, istuta puu, käytä vihreää sähköä, tue kehitysmaita, kierrätä.

Äänestä
  • Naapurisi ostaa KAKSI autoa ja katkaisee istuttamasi puun ja puoli hehaaria metsää ja ostaa kaksin verroin viihde-elektoniikkaa.

    Äänestä

  • ....ulkomailla tuotettua....Mitä se tuotantomaa asiaan vaikuttaa???

    Äänestä

Vapailla maailman merillä on metaania ainakin 1000 kertaa se määrä mitä maapallolla on varsinaista maakaasua.

Tämä metaani ei myöskään ole minkään valtion peukalon alla. Metaani voidaan ilmeisesti käsitellä niin, että siitä erotetaan pelkkä vety ja poltetaan vain se. CO2:a ei siten tulisi ilmakehään enää yhtään ja energia riittäisi loputtomiin eli siihen asti kun fuusiovoima on kesytetty. Ensin tosin tulee fissioon perustuvat hyötöreaktorit käyttöön otettaviksi.

Mitäs tästä sanotte? Metaaniklatraattien talteenottoa tosin ei ole vielä kehitetty mutta olisikohan aika alkaa kehittää.

Äänestä

Joskus luin jostain, että betonitalon rakentamiseen tarvitaan energiaa n. 700 kWh / kuutiometri. Eli kerrostalokämppä, 100 m2 tekee n. 300 m3 ja energiankulutuksena n. 200 000 kWh. On aika paljon. Jos asunnon kulutus käytön aikana on n. 10 000 kWh vastaa rakentaminen 20 vuoden asumista!!!!

Rakentamisen energiankulutus on laskettu siitä kun betoni on kalkkikivenä kalliossa, metallit maan alla malmisuonissa ja muovit öljynä maan sisässä.

Pienempi asunto myös kuluttaa vähemmän käytössä, esim. lämmitykseen.

Siis aletaan tästä. Lämpöeristeitten lisääminen on nappikauppaa ellei pinta-aloihin puututa.

Nykyiset öky-omakotitalot vasta karseita ovatkin.

Äänestä

Viime vuoden ylivoimaisesti suurin hiilidioksidipäästö oli Venäjän viikkokausia jatkunut metsäpalo.

En ole nähnyt missään arvioita tuon tuottamasta hiilidioksidimäärästä, mutta epätäydellisesti palanut puu, maa-aines ja kaatopaikat tuottivat varmasti enemmän CO2-päästöjä kuin Suomen kaikki muut päästöt yhteenlaskettuna kymmenien vuosien ajalta.

Painostetaan siis jatkossa Venäjää sammuttamaan metsäpalonsa, sillä joka vuosihan tuolla palaa ja venäläise katselevat vierellä. Viime kesänä kävi poikkeuksellinen itätuuli useiden viikkojan ajan, siksi me havaitsimme tilanteen liianki hyvin.

Äänestä
  • vakavalla asialla. Metsää kuuleman mukaan palaa myös Indonesiassa ja Amazonasin alueella. Vain pari esimerkkiä mainitakseni. Ja nämä kaksi viime mainittua ovat tahallista metsän polttamista.

    Venäjällä ne olivat salamain sytyttämiä eikä saatu sammumaan kun ei ole kalustoa.

    Äänestä

  • Kasvinsyöjät pieree niin mahdottomasti. Aina kuuluu suhina ja metaania tulee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanokaa !!! kirjoitti:

Kovasti täällä valitellaan miten ilmastokatastrofi on tulossa, ihan jo oven takana.

Okei, uskotaan. Mitä siis pitäisi tehdä, KÄYTÄNNÖSSÄ. Ei se riitä jos sanotaan että CO2:n tuotantoa on vähennettävä tai kulutusta yleensä ottaen vähennettävä.

Vuoteen 2050 mennessä pitäisi CO2-päästöjen vähetä 70 % mikä on todella iso luku. Ympäripyöreillä puheilla siihen ei päästä.

Siis, mitä leikataan ja miten tai mitä muita temppuja tehdään maailman laajuisesti? Onko kellään hyviä neuvoja. Itse olen sitä miettinyt mutta olen kyllä aikalailla neuvoton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu