Kokemuksia Albeasta??

- mahd.kiinnostunut-

Onko kukaan vielä käyny koeajamassa uutta fiat albeaa? minkälainen ajettava? riittääkö tuo 1.4 fire tuon kokoiseen autoon? laatuvaikutelma?

1

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kävin tänään katsomassa Albeaa maallikon silmällä, mutta en viitsinyt koeajaa. Minusta se vaikutti lähinnä nykyisen autoni (Fiat Brava) porrasperäiseltä seuraajalta eli kovin samankaltaiselta ja tutulta.

      Parannuksista (siis nykyiseeni verrattuna) pistivät silmään moderni muotoilu suurine etuvaloineen, 3-pisteturvavyö myös takana keskellä, täysikokoinen varapyörä ja sisältä avattava bensatankin luukku. Tavarasäiliö vaikutti hurjan tilavalta ja käytännölliseltä. Kun lukee teknisiä ominaisuuksia, niin huomaa, että parannuksia on toki paljon muitakin - varsinkin turvallisuuteen liittyviä.

      Oikein hyvää on mielestäni sisätilojen korkeus. Sekä etu- että takapenkillä mahtuu 190-senttinenkin hyvin istumaan, jos ei ole toinen yhtä pitkäjalkainen ihminen samalla puolella edessä tai takana. Kuljettajan istuimessa ja ohjauspyörän varressa on riittävät korkeusäädöt, jotta varmaankin kaiken pituiset kuljettajat löytävät sopivan ajoasennon. Moottoritila näytti minusta sellaiselta, että siinä pääsisi helposti käsiksi eri osiin, jos niille pitäisi ja osaisi jotakin tehdä.

      Yleinen laatuvaikutelma oli minusta hyvä. Ratti, katkaisijat, mittaristo ym. ovat yksinkertaisia, mutta mitään tekovikoja tai huonosti istuvia osia en kyllä huomannut. Eikä auto haissut muoville eikä millekään muullekaan. Eräiden varusteiden puuttumisen ymmärrän kuuluvan asiaan tässä hintaluokassa. Esim. ulkopeilit ovat sähköttömät, mutta kuitenkin auton sisäpuolelta säädettävät. Itseäni häiritsi oikeastaan vain yksi asia, nimittäin verhoilussa käytetty kangas, joka vaikutti ohuemmalta kuin mihin olen autoissa tottunut. Ainakin näillä pakkasilla paksumpi kangas näyttäisi mukavammalta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      76
      590
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe