Helsingin Sanomassa oli juttu Wolbachia-bakteereista jotka loisivat peräti 75:ttä prosettia maapallon hyönteisistä. Wolbachia- bakteerit säätelevät mm. hyönteisten populaatioita .
Ihmisellä on myös bakteereita suolistossa, aikuisella niitä noin kilon kokoinen määrä.
Bakteerit ovat aivan välttämättömiä elämän kannalta.
Vauva saa bakteereita heti ensimmäisinä päivinä suun kautta äidin nännistä jane.. ne kulkeutuvat suolistoon ja alkavat lisääntyä siellä.
Symbioosi toimii, bakteerit sopeutuvat hyvin elämään ihmisen kanssa, niitä ja steriiliä verta erottaa vain mm. tuhannesosan solukalvo.
Olemme riippuvaisia bakteereista, ne siis oli ennen meitä, seuraava johtopäätös onkin että esi- isä ja äiti oliomme onkin kasvanut niiden (bakteerien ) ympärille, näinkö se on mennyt?
Ihmisellä on myös bakteereita suolistossa, aikuisella niitä noin kilon kokoinen määrä.
Bakteerit ovat aivan välttämättömiä elämän kannalta.
Vauva saa bakteereita heti ensimmäisinä päivinä suun kautta äidin nännistä jane.. ne kulkeutuvat suolistoon ja alkavat lisääntyä siellä.
Symbioosi toimii, bakteerit sopeutuvat hyvin elämään ihmisen kanssa, niitä ja steriiliä verta erottaa vain mm. tuhannesosan solukalvo.
Olemme riippuvaisia bakteereista, ne siis oli ennen meitä, seuraava johtopäätös onkin että esi- isä ja äiti oliomme onkin kasvanut niiden (bakteerien ) ympärille, näinkö se on mennyt?
Vastaukset 12
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000020247385&view_mode=flat_threaded
Pienestä kaikki alkaa, ei se siittiö ja munasolu ole kovin suuri yhdessäkään alussa, niistä kasvaa kuitenkin yhdeksässä kuukaudessa nelikiloinen ihmisen alku.
Ei ole suuri ihme jos kolmessa - neljässä miljardissa vuodessa (joka on pitkä aika ja johon mahtuu käsittämättämän paljon tapahtumia), syntyy vaikka bakteereista uudenlaista elämää.
Paljon suurempi ihme on jos vaikka valtava sinivalas ilmestyisi kokonaisena valtamereen, se olisi taikuutta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&posting=22000000022396889&view_mode=flat_threaded
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000017&conference=4500000000001748&posting=22000000023130226&view_mode=flat_threaded
Tosiasioita on joskus vaikea hyväksyä, ihminen kun ei vain pärjää täällä luonnossa yksin.
Täytyy sanoa että olen saanut tyhmiä vastauksia aiheeseeni.
Luulisi jonkun asiallisemmankin kommentin saavan tähän elämään ja evoluutioonkin liittyvään aiheeseen ,symbioosiin.
Symbioosi on todennäköisesti yksi evoluution selkärangoista ja symbioosin muodot ja tavat todistavat kaiken elämän monisyisestä yhteydestä.
Kasvi ja eläinkuntakin elää titynlaisessa symbioosi suhteessa.
Ruoansulatusjärjestelmä on sen omistajan kannalta energianlähde, ruoansulatusjärjestelmä on luonnon kannalta muutakin, se reitti joka yhdistää ravintoketjun.
Ruoailu ja syöminen on ollut konkreettisin yhteys kaiken elävän välillä evoluution alusta asti
Sanotaan ,olet mitä syöt ja tämä pitää paljon paikkaansa.
Ajatelkaapa paljon maapallon evoluution historian aikana lajit ovat syöneet toisiaan...
pelkät ruokailutottumukset voi muuttaa, ihmisenkin hyvin eri näköiseksi lyhyessä aikaa.
Ihminen on ainoa eläin joka kuumentaa ruokansa,
kaikki muut lajit syövät ELÄVÄÄ RAVINTOA ero on suuri monessakin mielessä.
oikein on käsitettävä?
"kaikki muut lajit syövät ELÄVÄÄ RAVINTOA ero on suuri monessakin mielessä."
Mun mielestä karhu kyllä TAPPAA poron ennekuin se
syö sen.
Elävällä ravinnolla tarkoitetaan siis vaikka RAAKAA LIHAA ,keittäminen ja paistaminen muuttaa raavinnon ja tuhoaa siinä olevat mikrobit,Mätä liha on tosi elävää se melkein kävelee.
Kuumentamisen historia on opettanut ihmiselle
että Kuumennettu on turvallisempaa syötävää kuin kuumentamaton ruoka.
Se on tottumiskysymys, monet ihmiset syövät raakaa ja osittain mätää lihaa. Eskimot ovat hyvä esimerki , he syövät kaiken lähes raakana tai maitohappobakteereilla käytettynä, eskimoiden veren c vitamiinipitoisuus on korkea vaikka ravinnosta eivät sitä saakaan. suurin syy ihmisten sairauksiin on juuri kuumennettu ravinto.
Kuumennettu ravinto maistuu paremmalta ja se on pääsyy paistamiseen,
Albert Einstein sanoi :PEILI PYÖRÄ JA PAISTINPANNU ovat paholaisen keksintojä. fiksu sanonta ajattele sitä.
Se että ihmiset yleensä syövät lihan paistettuna , viittaa myös siihen että että ihminen on enemmän kasvissyöjä, todellinen lihansyöjä vetää aina lihan verisen raakana.