paras Runebergintorttu

resepti

Kertokaa Paras Runebergintorttu resepti!?

4

1540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevyempi vaihtoehto

      Kevennetyt Runebergintortut


      (n. 15 kpl)



      Tässä ohjeessa osa Runebergintortun rasvasta on korvattu kermaviilillä. Näin saadaan melko rasvaisista Runebergintortuista hieman keveämpiä, mutta silti vielä herkullisia. Mikäli haluat valmistaa tortut kokonaan ilman margariinia, käytä tällöin koko tölkki kermaviiliä (2 dl).
      3 munaa
      1,5 dl sokeria tai fariinisokeria
      1,5 dl vehnäjauhoja
      1,5 dl korppujauhoja
      1 dl mantelilastuja tai piparimuruja
      1,5 tl leivinjauhetta
      1,5 tl manteliuutetta tai kardemummaa
      1 tl vaniljasokeria
      1 dl kermaviiliä (0,5 tlk)
      100 g pullomargariinia tai 1 dl kermaviiliä (0,5 tlk)
      kostutukseen:
      n. 1 dl vettä
      1 rkl sokeria
      manteliuutetta (1 tl),
      punssia (1-2 rkl) ja / tai vahvaa vadelmamehua (2 rkl)
      päälle:
      n. 2 dl vadelmahilloa
      sokerivesikuorrutetta


      Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Lisää vaahtoon kuivat aineet, kuivat mausteet kannattaa sekoittaa ensin jauhoihin. Mikäli kotoa / kaupasta ei löydy manteliuutetta tai et pidä sen mausta, voit käyttää torttujen mausteena hyvin myös kardemummaa. Sekoita taikinaan lopuksi sula rasva ja kermaviili.

      Jaa tasaiseksi sekoitettu taikina muffinssivuokiin, foliovuoat sopivat tähän parhaiten. Myös muffinssipeltiä voit käyttää. Paina teelusikalla jokaisen tortun keskelle pieni nokare hilloa. Paista 200 asteessa uunin keskiosassa 15-20 minuuttia kauniin keltaisiksi leivonnaisten koosta riippuen.

      Kostuta kypsät tortut sivelemällä niille maustettua sokerivettä. Laita vielä jokaisen tortun keskelle nokare vadelmahilloa. Koristele sokerivesikuorrutuksella pursottamalla kuorrutteesta rengas hillon ympäri.


      Resepti: Arja Savela

      Tiesitkö, että Runebergintorttuna tunnetun leivonnaisen resepti oli alkuaan melko pelkistetty korppujauhoista ja muruista tehty leivonnainen ja nimi tulee siitä, että Runeberg söi näitä mielellään aamiasryyppynsä kanssa.

      • VOITA

        VOITA VOITA VOITA !!!


      • Voisula
        VOITA kirjoitti:

        VOITA VOITA VOITA !!!

        Parhaat Runebergin tortut syntyy, kun käyttää aitoa voita ja kermaa, ei mitään kevyt levitteitä.
        Runebergin torttuja syödään kuitenkin vaan kerran vuodessa eli ei kannata pihistellä raaka-aineissa.
        Jos Runebergin torttuja tekee muulloinkin, niin silloin voi käyttää jotain kevyempää ohjetta, mutta Runebergin päivänä voi herkutella ihan hyvällä omallatunnolla.
        Alempana olikin aivan uudenlainen Ruunebergin torttu ohje.
        Sitä voisi kyllä kokeilla, mutta jos teen Runebergin torttuja, niin teen niitä ensin ihan perinteisellä ohjeella, johon tulee voita ja kermaa.


    • runebergintorttu

      150g sinistä Keijua
      1,5dl sokeria
      1dl pellavansiemenlimaa (1rkl siemeniä kuumaa vettä -> sekoitellaan ja jäähdytetään)
      50g manteli- tai pähkinärouhetta
      1dl vehnäjauhoja
      1dl korppujauhoja
      2tl leivinjauhetta
      1dl omenamehua

      Keiju ja sokeri vaahdotetaan ja lisätään pellavalima varovasti sekoittaen joukkoon. Lisätään yhteen sekoitetut pähkinärouhe ja jauhot. Lopuksi varovasti omenamehu. Taikina lusikoidaan korppujauhotettuun rengasvuokaan/piirakkavuokaan/paperivuokiin/uunipellille tms ja paistetaan 175C n. 50 minuuttia. Koristellaan jäähtyneenä tomusokeri-vesiseoksella ja vadelmahillolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2490
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      200
      1181
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1091
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      911
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      91
      867
    8. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      56
      803
    Aihe