Jos mulla on kartta joka on esim 1:20000 mittakaavassa johon on piirretty epämääräinen kuvio, kun skannaan kuvan tietokoneeseen, miten saan kuvion tarkan pintaalan tietokoneelta helpoimmin.
Hyvin hyodyllinen tieto,
ratkaisijalle kolmenkertainen hei huuto, papukaijamerkki ja suuret kiitokset.
Hyvin hyodyllinen tieto,
ratkaisijalle kolmenkertainen hei huuto, papukaijamerkki ja suuret kiitokset.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tietokoneella helpoimmin ehkä hankkimalla ohjelman, joka laskee sen suoraan, kun olet antanut nurkkapisteiden koordinaatit (taikka jollain muulla menetelmällä riippuen ohjelmasta) (?)
CAD-ohjelmat ja karttaohjelmat yleensä pystyvät ko. temppuun. Usein käytetty menetelmä on esimerkiksi pinta-alan kolmiointi ja kyseisten kolmioiden pinta-alojen summaaminen. Kolmiointiin löytyy algoritmit.
Skannaa mukaan mitta-asteikko (tai katso ruudukon väli) käännä kuva sellaiseen asentoon että mitta-asteikko (tai ruudukko) on vaaka- tai pystysuorassa ja laske montako pikseliä mahtuu tiedetylle välille. Saat silloin skaalan
1 pikselinleveys = x km
eli
1 pikseli = x^2 km^2
Tämän jälkeen voit kuvankäsittelyohjelmalla käyttää mielivaltaista valintatyökalua ("lassoa") ja rajata mielivaltaisen alueen. Ja sitten katsot kuinka monta pikseliä on valittuna.
Jos valittuna esim 375 pikseliä, on se pinta-alana
375 * x^2 neliökilometriä.