Ostin kilon aurinkokuivattuja tomaatteja, siis ilman öljyä tai muutakaan lientä. Löytyykö keneltäkään ohjetta hyvään öljymarinadiin ja pitääkö ne liottaa ennen öljyyn laittoa?
aurinkokuivatut tomaatit
6
2245
Vastaukset
- frage
hölmön hommelin
- kun opetetaan
Voisitko ystävällisesti kertoa että miksi ap. teki hölmösti? Minuakin kiinnostaa kuulla että miten aurinkokuivattuja tomaatteja käytetään jos ne eivät ole öljyyn säilöttyjä. En edes tiennyt että niitä ilman öljyä saa. Jos vaivaudut kirjoittamaan vastauksen niin voisit myös opastaa ja antaa neuvoja.
- että päinvastoin
Öljyllä on varmaan melko kova litrahinta valmiissa säilykkeissä.Itte väsäsin "aurinkokuivattuja"viime syksynä,kun tomaatteja tuli valtavat määrät.No,nehän nyt oli vaan uunissa pikkuhiljaa kuivattuja,päälle ropsuteltiin merisuolaa.Öljynä käytin sekä tavallista rypsiöljyä,että oliiviöljyä.Tärkeetä on myös laittaa valkosipulia joukkoon lillumaan.Eikä basilikakaan pahaa tee.Erinomaisia tomskuja esim.lämpimiin voileipiin,pizzalle ja melkein mihin vaan.
- vielä edelliseltä
että päinvastoin kirjoitti:
Öljyllä on varmaan melko kova litrahinta valmiissa säilykkeissä.Itte väsäsin "aurinkokuivattuja"viime syksynä,kun tomaatteja tuli valtavat määrät.No,nehän nyt oli vaan uunissa pikkuhiljaa kuivattuja,päälle ropsuteltiin merisuolaa.Öljynä käytin sekä tavallista rypsiöljyä,että oliiviöljyä.Tärkeetä on myös laittaa valkosipulia joukkoon lillumaan.Eikä basilikakaan pahaa tee.Erinomaisia tomskuja esim.lämpimiin voileipiin,pizzalle ja melkein mihin vaan.
Mahtaisko täältä löytyä vastaus http://puutarha.net/keskustelut/messages/433/244.html?1018007268
Oli mullekkin uutta tietoa.Toivottavasti onnistut.
- herkkua edelleen
.. kiitos puutarhurilinkistä!
Kokeilin ominpäin sellaista, että liotin kuivatut tomaatit noin 5 tuntia liemessä, joka piti sisällään 2/3 kiehautettua vettä ja 1/3 omenaviinietikkaa. Sen jälkeen iskin ne öljymarinadiin. Hyvin ovat maistuneet ja säilyneet tähän saakka.
Kauppa, josta nuo ostin (ja juuri siksi, että öljyn litrahinta tulee aikamoiseksi) kertoi, että myy niitä ravintolalle 20x1kg paketteina.
En jaksa uskoa, että ravintolat marinoivat tomaatteja kuukausikaupalla, joten josko pikaohje voisi mennä jotenkin näin? Oikealta maistuu!
Toiseen marinadiin iskin valkosipulin lisäksi paljon basilikaa, vähän oreganoa, timjamia, paprikaa ja rosmariinia. Ja toiseen (valkosipulin lisäksi)chiliä.- Magali
simppeli tapa on liottaa kuivattuja tomaatteja kiehuvan kuumassa vedessä puolisen tuntia, sitten laittaa ne oliiviöljymarinadiin jossa reilusti valkosipulia ja oreganoa, ripaus suolaa ja mustapippuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000