Kokemuksia sääasemista

Onko kokemuksia nykyään yleistyvistä sääasemista, jotka voidaan liittää tietokoneeseen? Itselläni on 'vanha tavallinen', joka nyt kohtuullisesti osaa ennustaa ainakin suuntaa tulevasta säästä. Siihen jää ylin ja alin lämpötila muistiin.

Nyt kiinnostaa siis asemat, jotka kykenevät tallentamaan dataa koneellekin. Kertokaapa kokemuksistanne asemiin liittyen.
81285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mistähän niitä voisi yleensä kysellä?
Ukkostutkat yms.mistä saa hankittua? Linkkiä tänne!

Äänestä
  • kuusen oksa tietää säät parhaiten

    Äänestä

www.friebe.aero

Kyseessä on ilmailijoile pyhitetty saksalainen postimyynti firma Friebe luftfahrt-bedar GmbH, jossa on melkoisen kattava sääasema valikoima:)) ja muuta sälää. en ole koskaan käynyt heidän nettisivuillaan, kuvasto tulee kotiin kannettuna. nyt nappasin osoitteen kirjekuoresta.

Äänestä
  • Ensinnäkin eipä maalautunut linkki siniseksi. Kävin sitten katsomassa ei ollut tuolla yhtään sääasemaa, heidän kataloogissa on vaikka kuinka paljon. Googlettaa sitten, kun muuta ei voi :(((

    Äänestä

On hyvä. Ei tartte mennä ulos kattomaan millainen ilma on. Voi vilasta suoraan tietsikalta kandeeko lähtä baanalle. Ainoo vika "halpis"-asemissa on se ettei ulkolämpötilamittaus pelaa kylmemmässä kuin -30 astetta ja sademittari ei toimi talvella.
Toisaalta ennusteen on nykyään ihan kohdillaan kun itse voi ennustella. Ei tarvitse käyttää Ilmatieteenlaitoksen sääarvauksia.
Malliin: Koko maassa on lämmintä 20 astetta ja poutaa, paitsi: Pohjanmaalla, Keski- ja Itäsuomessa sekä Lapissa ja Oulunläänissä.
Ai niin, http://www.villenkello.fi

Äänestä

No, muutama viikko sitten hankin WS2300 aseman, jolla oli hintaa runsaat 200 €. Ulkomailta saa varmaan jonkin verran halvemmalla. Olen ollut tyytyväinen tuon ominaisuuksiin. Mukana tulee HeavyWeather-ohjelma jonka avulla tiedot voidaan tallentaa tietokoneen muistiin. (koneen ei tarvitse olla jatkuvasti päällä).

Ominaisuuksia:
sisä/ulkolämpötilat, ilmanpaine, kosteus, kastepiste, tuulen suunta ja nopeus ja hyytävyys, sademäärä.

Jos jotakuta kiinnostaa sään tilastointi, niin säasema on siihen oiva peli.

Äänestä

Niin minkäslaisia sääasemia teillä on?

Nyt on kampanjatarjous C.Ohlsonilla 79 euroa WH1080 sääasema. Datan saa tietokoneelle, senpä takia tuli tilattua kokeeksi.

Äänestä

pistä kärpänen tyhjään jugurttipurkkiin ja neulalla reijitetty paperikansi päälle. jos kärpänen on aamulla kohmeessa, ulkona on pakkanen :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle Karvalakki kirjoitti:

Onko kokemuksia nykyään yleistyvistä sääasemista, jotka voidaan liittää tietokoneeseen? Itselläni on 'vanha tavallinen', joka nyt kohtuullisesti osaa ennustaa ainakin suuntaa tulevasta säästä. Siihen jää ylin ja alin lämpötila muistiin.

Nyt kiinnostaa siis asemat, jotka kykenevät tallentamaan dataa koneellekin. Kertokaapa kokemuksistanne asemiin liittyen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu