Miksi sohvalle jääminen on niin mukavaa, päin vastoin että lähtisi ulos lenkille? Lue antautua rappeutumiselle on houkutteleva vaihtoehto vs. kuntonsa ylläpitäminen?
Miksi kaikki lihottava (jäätelö, olut, makeiset, roskaruoka) on niin hyvää, kun taas kaurapuuro, kunnon ruoka pahaa ja mautonta?
Miksi pahantekeminen on monille houkuttelevampi vaihtoehto, kuin päinvastainen?
Miksi negatiiviset asiat kiinnostavat ihmisiä paljon enemmän, kuin myönteiset?
Miksi siis rakentaminen on vaikeaa, kun taas särkeminen helppoa?
Miksi kaikki lihottava (jäätelö, olut, makeiset, roskaruoka) on niin hyvää, kun taas kaurapuuro, kunnon ruoka pahaa ja mautonta?
Miksi pahantekeminen on monille houkuttelevampi vaihtoehto, kuin päinvastainen?
Miksi negatiiviset asiat kiinnostavat ihmisiä paljon enemmän, kuin myönteiset?
Miksi siis rakentaminen on vaikeaa, kun taas särkeminen helppoa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Miksi sohvalle jääminen on niin mukavaa, päin vastoin että lähtisi ulos lenkille?"
No onko toi nyt mikään ihme? Ulkona on kylmä tai sitten siellä sataa vettä kaatamalla, kuka sinne viitsisi mennä? Lisäksi juoksentelu väsyttää. Sisällä sohvalla on mukavan pehmeää ja lämmintä, jalat ei tule kipeiksi ja voi vaikka nukkua hetken jos siltä tuntuu.
>>Miksi sohvalle jääminen on niin mukavaa, päin vastoin että lähtisi ulos lenkille? Lue antautua rappeutumiselle on houkutteleva vaihtoehto vs. kuntonsa ylläpitäminen?>>
Jotkut eivät osaa ajatella niin pitkälle asioita.
>>Miksi kaikki lihottava (jäätelö, olut, makeiset, roskaruoka) on niin hyvää, kun taas kaurapuuro, kunnon ruoka pahaa ja mautonta?>>
Lihottavat ruuat varastoituvat talvea varten ja ovat siten hyödyksi. Nälänhädän aikana lihavat selviytyvät laihoja pitempään. Ihmisille on kehittynyt lihottavaa ruokaa kohtaan nautintoa noiden asioiden takia. Silti jokaisella on oma mielipide siitä mikä on hyvää ruokaa ja mikä ei. Terve ruoka voi olla myös hyvää.
>>Miksi pahantekeminen on monille houkuttelevampi vaihtoehto, kuin päinvastainen?>>
Oma etu kiehtoo.
>>Miksi negatiiviset asiat kiinnostavat ihmisiä paljon enemmän, kuin myönteiset?>>
Olettaisin ihmisten saavan negatiivisista asioista jännitystä ja ne kiehtovat.
>>Miksi siis rakentaminen on vaikeaa, kun taas särkeminen helppoa?>>
Rakentamisessa menee enemmän aikaa. Saatat tarvita vasaran, nauloja, mitan ymm. kun taas hajoittamiseen tarvitset vain moukarin. Ihmiset saattavat myös purkaa pahaa oloaan esineisiin rikkomalla ne.
Energian saamisen vuoksi.
Lyhyellä tähtäimellä kaikista noista edellä luetelluista asioista saa enemmän energiaa hajottavassa tarkoituksessa tehtynä kuin rakentavassa tarkoituksessa tehtynä.
Rakentaviin tarkoituksiin täytyy aina sijoittaa sitä energiaa, mitä tarvitaan liikkeen muodostamiseen lyhyellä aikavälillä.
Ihminen syö energian muuttamiseksi ATP-muotoon, jotta solujen biokemialliset toiminnot toimisivat ja syntyisi eteenpäin jatkavaa liikettä.
Vasta tämän jälkeen energiaa varastoidaan ja siirretään anabolisiin (rakentaviin) ja katabolisiin (hajottaviin) reaktioihin, jotta toiminnot olisivat mahdollisia MYÖS pitkällä aikavälillä.