http://www.cnn.com/2007/WEATHER/02/08/cold.weather.ap/index.html
Jossakin New Yorkin osavaltion alueella satanut pari metriä lunta tällä viikolla...Suomi on kuitenkin aika vähäluminen. Mistä johtuu? Luuulisi että Golf-virta toisi sateitakin talven mittaan.
Jossakin New Yorkin osavaltion alueella satanut pari metriä lunta tällä viikolla...Suomi on kuitenkin aika vähäluminen. Mistä johtuu? Luuulisi että Golf-virta toisi sateitakin talven mittaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://en.wikipedia.org/wiki/Lake_effect_snow
Niin tuossa puhutan 'lake-effect snowsta', eli ¨kylmä tuuli kerää kosteutta suurten järvien vedestä - mutta eikö Itä-Merikin aika lämmin ole vielä tähän aikaan vuodesta...
Voi hitto!
Etkö sinä tiedä, että Suomessa toisina talvina on enemmän lunta ja toisina vähemmän. Keskiarvo on jotain aivan muuta kuin lumitilanne kunakin talvena. Keskiarvo on vain tilasto, ei todellinen tilanne. Ei Suomen talvet ole samanlaisia - ja se vaihtelu nimenomaan on NORMAALIA!!! Eikä sillä ole mitään tekemistä USAn lumitilanteen kanssa.
No koskas viimeksi esim.pääkaupunkiseudulla on ollut lumimyräkkä josta saadaan pari metriä lunta?
Kukas täällä muka sellaista on väittänyt. Mutta ei sillä ole mitään tekemistä Suomen talven kanssa, jos USAssa jossain sataa pari metriä lunta.
Suomen, niin kuin muidenkin maiden, talvi vain on moninainen. Ei ole mitään yhtä ja oikeanlaista talvea! Ja ihmiset nyt näyttävät olevan niin tolloja, että jos tämä talvi ei ole niin kuin viime talvi, niin jo on muka maailmankirjat sekaisin ja poikkeusolot voimassa. Ja pah, tyhmyys kukoistaa.
''Voi hitto!
Etkö sinä tiedä, että Suomessa toisina talvina on enemmän lunta ja toisina vähemmän. Keskiarvo on jotain aivan muuta kuin lumitilanne kunakin talvena. Keskiarvo on vain tilasto, ei todellinen tilanne. Ei Suomen talvet ole samanlaisia - ja se vaihtelu nimenomaan on NORMAALIA!!! Eikä sillä ole mitään tekemistä USAn lumitilanteen kanssa.''
No mitäs hemmettiä Suomen lumitalvien vaihteluilla on sen tosiseikan kanssa tekemistä, ettei Suomessa ole ikinä niin kovia lumisateita kuin USA:ssa. Aloittajahan halusi vain tietää, mitkä seikat tähän eroavaisuuteen vaikuttavat.
Aivan. Haluan vain tietää miksi Itä-Merestä ei löydy kosteutta verrattuna Suuriin Järviin USA:ssa - eihän se vielä ole edes kunnolla jäässä..
Pirun pieni.