Hei!
Olisiko jollakin tietoa, millä suurennoksella näkyvät siittiöt mikroskoopissa? Pitääkö olla joku ammattilaisten malli, vai näkyykö esim. Hobby Hallin myymällä mikroskoopilla, jossa suurennus 20 - 1024 x? Olisi siis kyse ihmisten sekä koirien siittiöistä.
Siittiöiden näkyvyys
9
8710
Vastaukset
- olebov
Sillä Hobby Hallin mikroskoopilla ihmisen siittiöt näkyvät aivan hyvin.
Näyttää mikroskoopissa samanlaiselta kihinältä kuin muurahaispesässä, kun sitä vähän sekoittaa. Tai siis tältä pitäisi näyttää, jos tavarasi on priimaa.- vastauksesta
Kerrankin joku vastaa ihan asiallisesti kysymykseen. Täytyypi sitten hankkia tämä mikroskooppi ja alkaa tiirailemaan löytyykö eläviä ja vilkkaita siittiöitä. Kiitos vielä kerran.
- rekisteröitymätön
vastauksesta kirjoitti:
Kerrankin joku vastaa ihan asiallisesti kysymykseen. Täytyypi sitten hankkia tämä mikroskooppi ja alkaa tiirailemaan löytyykö eläviä ja vilkkaita siittiöitä. Kiitos vielä kerran.
pelkkä määrä ja liikkuvuus ei ole sperman laadun mittari, vaikkakin iso osa siitä. Jos siittiöitä on paljon ja ne sätkivät pontevasti, on todennäköistä, että sperma on muutenkin hyvää, mutta näin ei aina ole. Eli varsinaisiin lapsettomuustutkimuksiin hobby hallin suurennos ei käy :)
- werölkwejr
Tuo samainen mikroskooppi muuten löytyy Villen Kellosta huomattavasti halvemmalla ;)
- sitä ikinä
Ville on lomalla, ja toimitukset ei toimi, vaikka kuinka mainostaisit. Pelle!
- Anonyymi
sitä ikinä kirjoitti:
Ville on lomalla, ja toimitukset ei toimi, vaikka kuinka mainostaisit. Pelle!
Pellekin on lomalla, joten ei kannata mainostaa.
Terveisin,
Ville
- Anonyymi
Mielenkiintoinen aihe. Itsekin olen alkanut kiinnostua, millainen uimarien paljous mahtaa juuri omasta kanuunasta kerralla ulos ja toisaalla sisään sukeltaa.
Nyt taitaa mennä mskoopin hankinnaksi. Voihan sitä toki sitten käyttää moneen muuhunkin tutkimustyöhön, aiheita kyllä riittää. - Anonyymi
Onnistuisikohan kännykän kameralla ja vesipisara-mikroskoopilla saada siittiöitä näkyviin? Vaatisi varmaan juuri sopivan valaisun ja lisäksi solujen värjäämisen.
Vesipisara - mikroskoopilla saa helpohkosti 6...30 kertaisen suurennuksen. Siittiön pituus on häntineen noin 0.050 mm eli 30 - kertaisesti suurennettuna näyttäisi silmälle 1.5 mm pituiselta.- Anonyymi
https://sci-hub.se/10.1088/0031-9120/36/2/301
Tuossa julkaisu vesipisaramikroskoopista. Lisää löytyy hakusanoilla water droplet microscope.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3902957SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161706- 1401572
- 691189
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864