Siittiöiden näkyvyys

mikroskoopissa

Hei!

Olisiko jollakin tietoa, millä suurennoksella näkyvät siittiöt mikroskoopissa? Pitääkö olla joku ammattilaisten malli, vai näkyykö esim. Hobby Hallin myymällä mikroskoopilla, jossa suurennus 20 - 1024 x? Olisi siis kyse ihmisten sekä koirien siittiöistä.

9

8354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olebov

      Sillä Hobby Hallin mikroskoopilla ihmisen siittiöt näkyvät aivan hyvin.

      Näyttää mikroskoopissa samanlaiselta kihinältä kuin muurahaispesässä, kun sitä vähän sekoittaa. Tai siis tältä pitäisi näyttää, jos tavarasi on priimaa.

      • vastauksesta

        Kerrankin joku vastaa ihan asiallisesti kysymykseen. Täytyypi sitten hankkia tämä mikroskooppi ja alkaa tiirailemaan löytyykö eläviä ja vilkkaita siittiöitä. Kiitos vielä kerran.


      • rekisteröitymätön
        vastauksesta kirjoitti:

        Kerrankin joku vastaa ihan asiallisesti kysymykseen. Täytyypi sitten hankkia tämä mikroskooppi ja alkaa tiirailemaan löytyykö eläviä ja vilkkaita siittiöitä. Kiitos vielä kerran.

        pelkkä määrä ja liikkuvuus ei ole sperman laadun mittari, vaikkakin iso osa siitä. Jos siittiöitä on paljon ja ne sätkivät pontevasti, on todennäköistä, että sperma on muutenkin hyvää, mutta näin ei aina ole. Eli varsinaisiin lapsettomuustutkimuksiin hobby hallin suurennos ei käy :)


    • werölkwejr

      Tuo samainen mikroskooppi muuten löytyy Villen Kellosta huomattavasti halvemmalla ;)

      • sitä ikinä

        Ville on lomalla, ja toimitukset ei toimi, vaikka kuinka mainostaisit. Pelle!


      • Anonyymi
        sitä ikinä kirjoitti:

        Ville on lomalla, ja toimitukset ei toimi, vaikka kuinka mainostaisit. Pelle!

        Pellekin on lomalla, joten ei kannata mainostaa.

        Terveisin,
        Ville


    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen aihe. Itsekin olen alkanut kiinnostua, millainen uimarien paljous mahtaa juuri omasta kanuunasta kerralla ulos ja toisaalla sisään sukeltaa.
      Nyt taitaa mennä mskoopin hankinnaksi. Voihan sitä toki sitten käyttää moneen muuhunkin tutkimustyöhön, aiheita kyllä riittää.

    • Anonyymi

      Onnistuisikohan kännykän kameralla ja vesipisara-mikroskoopilla saada siittiöitä näkyviin? Vaatisi varmaan juuri sopivan valaisun ja lisäksi solujen värjäämisen.

      Vesipisara - mikroskoopilla saa helpohkosti 6...30 kertaisen suurennuksen. Siittiön pituus on häntineen noin 0.050 mm eli 30 - kertaisesti suurennettuna näyttäisi silmälle 1.5 mm pituiselta.

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      259
      17445
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      184
      12399
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      70
      6170
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      26
      5017
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4975
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      52
      4120
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3712
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3672
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      48
      3194
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3129
    Aihe