Tässä nykyisessä muutoskeskustelussa on muutama kumma piirre. Nimittäin mitään keskustelua ei käydä. Ei ole ilmastoiltoja joissa dosentit vänkäävät puolesta ja vastaan, ei ulkolaisia dokkareita, ei artikkeleita ei mitään muuta kuin yksi raportti jonka sanamuotoa ja sisältöä viilattiin viikkoja. Lopulta julkaistiin mitäänsanomaton lausunto josta ei ilmennyt mitään ja alkuperäinen raportti päätettiin salata. Tietysti se livahti nettiin mutta nykyään nettiin livahtaa vahingossa tai tahallaan niin paljon tavaraa, että osa livautetaan sinne takuulla tahallaan ja sellaisen muotoisena kuin halutaan.
Niin, mietin vain sitä, että jos kyse on todellisesta uhasta jolle voidaan tehdä jotain niin kummallisen laiha tulos viilatulla raportilla on ja ehkä juuri syystä, että siitä viilattiin kaikki pois. Miksi raporttia yleensä alettiin viilata ja sommitella, miksi sitä ei julkaistu heti sellaisenaan ja samalla lyhennelmänä miettein höystettynä jos siihen niin kova tarve oli.
Minusta tässä haiskahtaa petos ellei peräti paska.
Niin, mietin vain sitä, että jos kyse on todellisesta uhasta jolle voidaan tehdä jotain niin kummallisen laiha tulos viilatulla raportilla on ja ehkä juuri syystä, että siitä viilattiin kaikki pois. Miksi raporttia yleensä alettiin viilata ja sommitella, miksi sitä ei julkaistu heti sellaisenaan ja samalla lyhennelmänä miettein höystettynä jos siihen niin kova tarve oli.
Minusta tässä haiskahtaa petos ellei peräti paska.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tomintamalli suunniteltiin tarkoin ottaen oppia evoluutioteorian tuskaisesta pyristelystä valtauskonnoksi. Ko uskonto saatiin lopulta näennäisesti ainoaksi oikeaksi totuudeksi vain kieltämällä sen kaikenlainen arvostelu ja kritisointi julkisuudessa. Näin on toimittu uskonnollisten ja uskonnollisluontoisten aatteiden kanssa aina eli pakottamalla milloin kristinuskoon, kommunismiin, mainittuun evoluutioon ja nykyisin on kovaa pyrkyä pakkopullaksi myös islamilla.
Ilmastomiehet ja naiset, haisevista poliitikoista puhumattakaan tiesivät tämän ja välttääkseen sudenkuopat sekä välttyäkseen selittelyiltä, kritiikiltä ja enemmältä tutkimiselta päätettiin toimia näin.
Ensin laaditaan raportti joka on täysin mitäänsanomaton, jossa ei ole mitään mikä herättäisi kysymyksiä eli ns. tyhjä paperi.
Sen julkaisuhetkeen sovitaan kuviteltujen maailman vaikuttajien kanssa sopivat lausunnot jotka media sitten nöyrästi toistaa. Lausuntoja suostuivat antamaan muuan heppuli yk.sta, heppuli josta kukaan ei ole edes koskaan kuullut sekä euroopasta mm ranskan sirakki ja kotimaassamme tekstiviesteistään paremmin tunnettu pm masa. Yhteistä kaikille lausunnoille oli se, että niissä sanottiin lähes sanatarkasti sama asia "minä uskon ja teidänkin pitää uskoa" raporttiin.
Tämä oli selkeä näytelmä ja on varmaa että mitään muutosta ei ole edes havaittu, ei ainakaan sellaista joka kestäisi kriittisen tarkastelun.
Uusi pakkouskonto on syntynyt.
Onhan täällä sentään joku joka ajattelee vähän pintaa syvemmältä. Siellä se totuus usein piilee.
Olen samaa mieltä tässä haisee petos, jolla on yllättävästi myös rahan kanssa samankaltainen haju.
This is a good guideline for life:
DON'T TRUST ANYONE