Löysin vasta tosi hyvän tuotteen. Nestle Nido merkkisen maitojauheen. Sitä löytyy kai lähinnä itämaisista kaupoista, tavallisissa marketeissa en ole sitä koskaan nähnyt. Se hinnaltaan edullisempaa kuin Valion ja sitä saa monenkokoisissa purkeissa, tosi suurissakin.
Pienin 400g purkki maksoi muistaakseni alle 4 euroa.
Esim Valion maitojauhe on mielestäni kallista ja huonolaatuista. Se on erittäin helposti kovettuvaa ja paakkuuntuvaa. Lisäksi sitä on mahdoton saada sekoitettua esim veteen tai kahviin. Tuloksena on vain pelkkiä paakkuja juoman pinnalla.
Nestlen maitojauhe on laadultaan "pehmeämpää" ja sekoituu täydellisesti kylmään veteen ilman paakkuja tai pitkää hämmentämistä. Juomakin on hyvän makuista ja korvaa maidon tarvittaessa. Itse käytän sitä myös kahviin, lusikallinen sekaan ja tulee parempaa kuin maidon kanssa. On reilusti halvempaa, verratkaapa hintoja esim Meiran tai Completan kuivakermoihin.
Tietysti käytän sitä myös leivonnassa.
Etsikääpä tätä tuotetta erikoiskaupoista!
Toinen tuote mistä pidän kovasti ovat ne appelsiinin tai mangon makuiset juomajauheet, joita sekoitetaan veteen. Merkkejä on useita, olen niitä nähnyt lasisissa ja peltisissä tölkeissä. Mikään muu mehu ei ole niin ihanan makeaa ja herkullista. Tuote on C vitaminoitu, mutta tuskin sinänsä kovin terveellinen kuiteskaan koska siinä on sokeria paljon. Tätäkin löytyy itämaisista kaupoista.
Itäm.kaupoista löytyy myös halvat mausteet.
Nestlen maitojauhe
7
5432
Vastaukset
- käyttää?
Miksi jauhetta, miksei tavallista maitoa?
- UHT
esmerkiksi siksi, että maitoa saattaa mennä vain silloin tällöin ja kahvissa. Tavallinen maito ehtii vanhentua ja hapantua.
- maito.
loppuu usein kesken, ennenkuin ehtii hakea kaupasta uutta. Silloin joutuu juomaan kahvinsa mustana ja syömään ruokansa ilman maitoa. Siksi on hyvä olla aina jauhetta kaapissa.
Haen kulujen säästämiseksi viikon ruuat kerralla, kun loppuviikosta alkaa loppumaan on kaapissa aina pussikeittoja ja jauheita ym sen varalta.
Moniin ruokiin käsittääkseni laitetaan myös nimenomaan maitojauhetta eikä maitoa. - Minäkin ostan
UHT kirjoitti:
esmerkiksi siksi, että maitoa saattaa mennä vain silloin tällöin ja kahvissa. Tavallinen maito ehtii vanhentua ja hapantua.
aina niitä isoja 1.5litran tölkkejä kevyttä ja rasvatonta 5purkkia kumpaakin eli yht. 15 litraa, kun lapset (4kpl) ovat kasvuiässä ja silti parin päivän päästä pitää taas ostaa lisää.
- Anonyymi
Enemmän lisäaineita selittää sekä hinnan että "laadun".
- Anonyymi
Nestle on venäläisten kanssa tiiviissä yhteistyössä - en suosittele korruptoituneen firman tuotteita.
- Anonyymi
Eiköhän ne Nestlen vanhat 'synnit' paina vielä enemmän kuin tämä uusi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653266- 1412301
- 921858
- 1691547
- 851428
- 651426
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741389- 691172
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771130Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341078