ILMASTONMUUTOKSEN TODELLINEN SYY
KATSO LINKKIT
3406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Samansuuntainen on ollut tukholman keskilämpötila
n. 250v aikana.
Vuosien keskilämpötila on ollut jaksolla 1756-1988 5,9 astetta (alin 3,2 ja ylin 8,4). Vuoden 1998 keskilämpö on ollut 6.6 astetta.
30v-aikajaksoissa tarkastellen vuosien keskilämpötila on keskimäärin 0,5 astetta korkeampi 1990-luvun loppupuolella kuin sitä aiemmin. Eli sen verran lämpötila on keskimäärin noussut n. 200 vuodessa.
Nykyiset ennusteet seuraavaksi 100 vuodeksi eteenpäin taisivat olla luokkaa 0,5-9 astetta.
Saattaapa jopa käydä niin että pysytään vielä samassa 6-asteessa Tukholmankin kohdalla eli keskimäärin 3... 8 asteen välillä..
http://www.wetterzentrale.de/klima/tstockh.html
Saman suuntainen oli Tilasto Helsingin lämpötilasta 1900-luvun alusta katsellen
ihmiset? miksi sen pitää tapahtua vanhentuneen uraanin halkaisijoiden sanelemana?
tavoitteeksi... omavaraisuus on järkevää, mutta millä ehdoilla, sitä on syytä miettiä...
Toivottavasti ehdot eivät ole pelkästään voitontavoittelijan ehtoja, vaan Suomen kokonaisetu pitäisi olla ensisijalla, edullinen Suomessa tuotettu energia on yritystoiminnan ja kansantalouden etu!