Itselleni on aivan selvä jotta kuussa EI ole käyty. Muistelkaa 60-lukua! Olen syntynyt 1967 ja tiedän että 60-luvun tekniikalla EI olisi päästy kuuhun saati sieltä pois. Telkut oli esim. mustavalkoisia ja esim. videoista ja kotitietotokoneista ei tiedetty mitään. Tämä on amerikkalaisten juoni joka on mennyt hyvin läpi. siihen aikaanhan uskottiin kaikkeen tällaiseen ja selvyys tuli kun kuultiin jotta jenkit on muka kadottanut alkuperäiset kuufilmit.
Vastaukset 23
- Monet meistä ovat käyneet
Kukaan meidän laitteistollamme emme ole käynyt kuussa. Muukalaiset kuitenkin ovat monia meitä auttaneet pääsemään kuuhun. Kiitos kuuluu muukalaisille kun antoivat avaruusmatkailun olevan totta. Meidän planeetamme hallitsijat ovat kateellisia muukalaisille joten he yrittävät sumuttaa meitä asioissa kuin asioissa.
- ei ollut mikroja tai värite...
Tietysti siksi että kaikki keksimisen energia meni kuussa käymiseen. Jos se olisi jätetty turhana väliin, mitä meillä nyt olisikaan?
- ei ollut, ei
Minä olen syntynyt vieläkin varhemmin ja muistan hyvin -60-luvun. Venäläiset eivät myöskään tuolloin räjäyttäneet suurinta koskaan räjätettyä ydinpommia eikä ollut Kuuban ohjuskriisiä, sillä onhan aivan mahdoton ajatella, että silloin olisi ollut ydinpommeja tai ohjuksia. Eihän silloin edes ollut pleikkaria tai mp3-soitinta kotiteattereista puhumattakaan.
- ionox
Eikä natseilla ollut digiboksejakaan, joten he eivät kyenneet kehittämään maailman ensimmäistä nykyaikaista ohjusta, V2-rakettia. Paljon kummallista "tapahtui" myös vuosina 1957 ja 1958, mikä kaikki tietysti on huuhaata, koska silloin ei tehty edes Sony Walkmania.
http://ursa.fi/ursa/jaostot/tekokuut/data/sputnik.html
http://www.pkymasehist.fi/v2.html
- uskot amerikkalaisiin
älä viitsi jauhaa sontaa, ei mitään amerikkalaisia ole edes olemassa! Tuskinpa on ollut mahdollista tuhat vuotta sitten jollain puun pätkällä matkustaa toiselle puolelle maapalloa.
Mitään kuuta ei ole olemassa! Se on heijastettu valonheittimillä taivaalle. Tomppelikin tajuaa, ettei Maan lähellä voi olla muita taivaankappaleita! Tähdetkin on maalattu kankaalle. Amerikkalaisten juonia kaikki!
- tämän kuvan
nähtyäni , kuvattu Iss avaruusasemalta ja kaunis kuva onkin , tuli vaan mieleen että jos kuu on vähän maapallon yläpuolelta kuvattuna noin suuri niin miksi maapallo on niin saamarin pieni kuusta ja apolloista kuvattuna vaikka varmaan kuussa käynti kannattaa ajoittaa siihen hetkeen kun kuu on lähimpänä maata, HUI alan muuttua skepoksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=609&posting=22000000023877206 - Kuussa
Eskimoshamaanit kuulemma ovat useastikin vierailleet Kuussa.
- suorittivat
vaativia kaihileikkauksia, olivat hyvin lähellä höyrykoneen keksimistä, taisivat massivisten sotakoneiden rakentamisen ja käyttämisen, miksei siis 60-luvulla olisi voitu käydä kuussa?
- Aitoja kuvia
Jatkät otti mukaan villakoiransakin.
Kuva on kopioitu Nasan sivulta:
http://hometown.aol.com/bobalien99/nesmoon3.gif
100 % aito valokuva.- 4k4l
tämäkin kuva kirjoitti:
missä pyörien jälkiä??????
http://www.solarviews.com/raw/moon/rover.tifRenkaan vanteisiin kosteaa hiekkaa tarttunut pintaan, kuussa on vettä!
Kuiva hiekka ei tartu.
Roveri pompsahtanut jostakin siihen ihmeteltäväksi, nosturin puomi ei näy kuvassa. - Tässä vielä parempi versio
4k4l kirjoitti:
Renkaan vanteisiin kosteaa hiekkaa tarttunut pintaan, kuussa on vettä!
Kuiva hiekka ei tartu.
Roveri pompsahtanut jostakin siihen ihmeteltäväksi, nosturin puomi ei näy kuvassa.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Apollo_15_Lunar_Rover_final_resting_place.jpg
Kuumönkijä painoi kuussa tyhjänä vain n. 35 kiloa (209kg/6). Kuormattunakin pintapaine noin leveillä (ehkä n. 20 cm) renkailla jää siis varsin pieneksi, ehkä jopa vain kymmenesosaan siitä mitä seisovalla ihmisellä maan pinnalla.
Miksikö sitten astronauteista jää jälkiä? No ei varmaan aina jääkään. Vain kun ponnistaa maasta ylöspäin painaa astronautti massansa takia jäljen. Kävellessä tulee ponnistettua, toisin on pyörivällä pyörällä, joka lähinnä hieman suttaa. Kuussa pienellä nopeudella sutatessa pöly laskeutuu nopeasti jälkien päälle (pölyn kulkema matka riippuu lähtönopeudesta).
Kuun pinnassa lienee enemmänkin pölyä kuin hiekkaa. Kokeile rikkoa vehnäjauhopussi keittiössä ja tarkkaile tarttuukö pöly mihinkään.
- elisabet79
ja miksi siinä filmissä se lippu liehui niinkuin ois tuullut eihän kuussa ole tuulta...
- 5ej5ejj5e
Kuussa ei myöskään ole ilmanvastusta, joka pysäyttäisi nopeasti jonkin esineen heilahtelun, kun se laitetaan heilahtelemaan.
- h2o
http://science.nasa.gov/headlines/y2005/08sep_radioactivemoon.htm
mitä niitä turhia enää kehittämään noita pukuja kun ne toimivat jo 60 luvulla?- tuossa itse jutussa
Tarkoitus on olla paikalla pidempään.
Mitä ihmetta asiasta huolehdit? Jos jenkit tai kiinalaiset käyvät kuussa uudelleen et kummiskaan usko asiaa. - ghkkghkghkgh
tuossa itse jutussa kirjoitti:
Tarkoitus on olla paikalla pidempään.
Mitä ihmetta asiasta huolehdit? Jos jenkit tai kiinalaiset käyvät kuussa uudelleen et kummiskaan usko asiaa.millä voimalla ne sai sen moduulin pois kuusta?
- siinä paluumoduulissa :-)
ghkkghkghkgh kirjoitti:
millä voimalla ne sai sen moduulin pois kuusta?
Juju tietysti oli, että nousumoduulin tarvitsi kyetä nousemaan vain kuuta kiertävälle radalle. Tarkempia laskelmia löytyy mm:
http://history.nasa.gov/afj/loressay.htm
Jos kerta nuo asiat kiinnostavat niin voit osallistua muutamaan NASA:n kilpailuun, jossa etsitään kuka osaisi tehdä mm. tuon halvimmalla:
http://exploration.nasa.gov/centennialchallenge/cc_challenges.html - ebwe
siinä paluumoduulissa :-) kirjoitti:
Juju tietysti oli, että nousumoduulin tarvitsi kyetä nousemaan vain kuuta kiertävälle radalle. Tarkempia laskelmia löytyy mm:
http://history.nasa.gov/afj/loressay.htm
Jos kerta nuo asiat kiinnostavat niin voit osallistua muutamaan NASA:n kilpailuun, jossa etsitään kuka osaisi tehdä mm. tuon halvimmalla:
http://exploration.nasa.gov/centennialchallenge/cc_challenges.htmlKuka uskoo tuollaista roskaa?
- Vaan tietoa
ebwe kirjoitti:
Kuka uskoo tuollaista roskaa?
Tee mitä lystäät itse, EVVK.
- Käyty vai
http://www.panoramas.dk/fullscreen3/apollo_lm.jpg
Edwin siinä tekniikkaa pitelee.- Edwin Grrrr
On turvallisesti maankamaralla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6161615Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44867Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl485739Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12721- 45662
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30556- 32533
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160494