Moloko maitosokeritiivisteen

päiväys oli

210706 voiko sitä vielä käyttää?

Avasin pari purkkia haju oli normaali mutta koostumus oli ruskeahko normaaliin keltaisen valkoiseen verrattuna ja pohjalla oli kiteiksi jäänyttä sokeria hieman ja koostumukseltaan oli osittain klimppimäistä.

Kyseessä on suuri herkkuni jota nestle ei suostu tuomaan maahan.Syytä en tiedä koska monet varmaasti ostaisivat sitä koska sitä voi käyttää leivonnaisiinkin.

Jotkut kuulemmä keittävät purkit jolloin aine muuttuu ruskehtavaksi karamellimaiseksi.Purkin päiväys kuitenkin ihmetytti joten en käyttänyt kun ulkonäkökin oli tavallisuudesta poikkeava.

5

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha kokki

      Tampereella sijaitsee Thaikauppa, jonka valikoimiin kaipaamasi venäläinen maitotiiviste kuuluu. Onnea matkaan sieltä löytyy paljon muutakin hyvää.

    • ???

      Sekö?

    • .................

      että se on "parasta ennen",yleinsä niissä merkatään milloin se oli tehty ja kyljessä luke että säilytysaika 12kk.
      (venäjältä kotoisin)

    • käytetty on

      Jos purkissa on vain yksi päiväys, se tarkoittaa että se on purkitettu tuolloin. Eli voit huoletta käyttää. Oletko varma, että se oli tuo normaali valkoinen, koska Venäjällä myydään myös tuota ruskeahkoa valmiina. Eipä tarvitse itse sitä enää keitellä.

    • 123

      Tarkoitatko kondensoitua maitoa, keltainen purkki (nestlen), sellasta makeaa, vähän paksuhkoa? Porista löytyy kans, Thai Marketista, (yrjönkatu 7) ja on vie nestleä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe