Kuinka saan kylpytynnyrin rosterisen lämmityskaminan puhtaaksi sisäpuolelta(kamina on upotettu vesialtaan sisälle ja se on suorassa kosketuksessa veden kanssa)? Se on n.1cm paksuisen kovan noen,pien,tervan jne.. peitossa ja sen vaikutus kyllä näkyy lämmittämisessä. Ennen(1.5v sitten) kylpytynnyrini lämpesi 3.5t:ssa ja nyt se vie 5t. Tämä paskakerros eristää hirveästi täten lämpö ei pääse siirtymään veteen niin helposti.
Sitä ei saa raaputettua millään lastalla tai teräsharjalla, myöskään moukarointi ei auta asiaa. Hiekkapuhalluksesta ei ole kuin hetken ilo vaikka sitä en ole kokeillutkaan enkä aio koska se huokoistaa 2mm rosterin pinnan entistä tarttuvammaksi.
Tässä esimerkki kyseisestä uppokaminasta:
http://www.amhpuu.fi/tuotteet_kylpytynnyri.php
Kaminan sisäpinta puhtaaksi noesta jne..??
13
8369
Vastaukset
- nokittaja
Öljykamiinoihin, joita oli vielä käytössä n. 30 vuotta sitten, sai ostaa rautakaupoista ainetta, joka sumutettiin kylmälle noelle /karstalle. Lämmittäessä se sitten poltti piet irti.Kai niitä aineita vieläkin on, kannattaa kysellä.
Yksi kotikonsti, jota itse käyttän tarvittaessa öljypolttimen pesän kanssa, on tavallinen sumutuskannu ja tavallista kraanavettä sumutettuna kuumalle nokiselle pinnalle. Tulee vauhdilla puhdasta, ilmiöllä jotain tekemistä nopean höyrystymisen kanssa.- ebigbange
"tavallista kraanavettä sumutettuna kuumalle nokiselle pinnalle. "
H2O C = H2 CO
vesi ja noessa oleva hiili muuttuu siis vedyksi ja hiilimonoksidiksi.
Toimii kyllä, jos lämpötila on riittävän korkea!
- avuksi
Tarjoan muutaman vaihtoehdon.
1. Kylmäspray - teräsharja - hiekkapaperikäsittely.
Saatavilla rautakaupoista, huoltoasemilta.
2. Jos ei auta, kokeile kayttaa hiilidioksidijaata.
Saatavilla paikallisjakelupisteista.
http://www.aga.fi/international/web/lg/fi/likelgagafi.nsf/docbyalias/food_kuivajaantoimitukset
3. Jos tamakaan ei riita, kasittele pinta nestemaisella typella.
Saatavilla mm. hyvinvarustetuista ATK liikkeista, joissa kaytetaan ylikellottujen laitteiden jaahdytykseen.
4. Viimeinen vaihtoehto on nallien tai vahaisten rajahdemaarien kaytto puhdistustyossa. Suppeassa tilassa tapahtuvan rajahdyksen tarkoituksena on saada aikaan voimakas varahtely, joka irrottaa osittain teraksen kanssa reagoineen moskan. Tama vaatiikin sitten asiantuntemusta kaytto ja ostolupineen ja on suht. hintavaa ammattilaisen tekemana.
Vaitan, etta kylmavehkeilla saat homman hoidettua. Lian pitaa jaatya lapikotaisin, jolloin kumivasaraa ja tai talttaa kayttamalla saat pahimman moskan irti. Loppu hoituu sitten helposti santapaperilla. Kylmakasittelyn voi toistaa riittavan monta kertaa.- avuksi
Olen samaa mieltä, laita pieni lataus pesään niin noki ja kaminan piippu irtoaa varmasti.
- paukkuneuvos
Kokeile tärpätillä. Tai dieselöljyllä. Molempia käytetään puuteollisuudessa pihkan poistoon. Myös lipeä NaOh voi auttaa. Se kerros on kyllä aika paksu kokonaan tällä keinolla poistettavaksi. Laita siihen kaminaan tuli ilman vettä tynnyrissä. Jos käyttöohjeet kieltää tämän ota kuumailmapuhallin ja tohota sillä siihen moskaan, pitäis pehmitä ja irrota. Se moska sisältää varmaan Hirveästi karsinogeenejä, mieti miten suojaudut.
- frgthjukl
Nestemäistä konetiskiainetta kaikille pinnoille. Kuumennettuna syövyttää emalinkin uunipannusta, eli eiköhän se tuohonkin pysty. Ihokin lähtee sitten emäksillä suorastaan huomaamatta (ei paljon tunnu vaikka syöpyy).
Ne sumutusaineet toimivat kohtuullisesti pelkkään nokeen (kai niitä vieläkin saa kun ei siitä niin kauan ole kun sitä meilläkin on ollut). - Jonsson.
Puhdistukseen kävisi karstan ja noen polttaminen pois. Tähän tarvitset riittävän kuuman liekin.
Tee kamiinaan tuli, mutta älä laita ollenkaan vettä! Tällöin kamiina kuumenee tarpeeksi ja polttaa karstan pois omin voimin.- santtu
Ei 2mm rosterikaminaa voi polttaa ilman että se olisi vedessä. Se menee välittömästi muodottomaksi eli pilalle.
Täytyy kokeilla tuota sumutetta ja muita konsteja paitsi räjäytystä : ) .
Kiitos kaikille vastanneille paitsi tietty tuolle yhdelle "Jeesusu kon... " sekopää pennulle : )
- syntyy
kun puu palaa kylmää pintaa vasten. Itse huomannut saunan vesipadan lämmittämisessä. Karsta tarttuu rosteriseen säiliöön ja tukkii kanavan. Ongelmaa voi hiukan korjata tekemällä tulipesä tulenkestävistä laatoista jolloin puut palaa kuumassa tilassa eikä muodosta kylmää savua joka tarttuu peltiin. Laitoin pataan tiilistä pesän jossa puut palaa pienessä tilassa eikä levinneenä koko pohjan alueelle. Eikä tarvitse niin usein nuohota kuin ennen.
- onkalo
Upotetttu vetteen
- tämä.toimii
Vanha ketju, mutta kun jo nostettiin esille niin annetaan tehokkaasti toimiva vastauskin.
Ostataan happipullo, ja asennetaan siitä putki kaminaan siten, että sisäänottoilma saadaan palaessa kokonaan korvattua hetkellisesti puhtaalla hapella. Rosterin pintaan ei taatusti jää mitään tervaa tai nokea kiinni, vaan kaikki plalaa, eikä myöskään muodostu häkää, kuten yhdessä aiemmin annetussa ehdotuksessa käy.
Ps, palolömpötila nousee taatusti vaikka rosterin ulkopinta onkin veteen upotettuna. Neuvon toteuttaja vastaa mahdollisista tulipaloista ja metallin vääntymisistä ihan itse. Iso osa syntyvästä lämmöstä saadaa siirrettyä sinne kylpyveteen, minne se halutaankin saada. - HavujaPrkl
Nyt joulun jälkeen vedät joulukuusen sieltä läpi!
- hurtii
Saunan padan tulipesän puoleisen pinnan olen puhdistanut porakoneen avulla teräsharjalla tai sellaisella "spagettiterällä".
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693