Olen koukussa tuliseen ruokaan. Kaikki lähti pepperoneista pizzan päällä ja nykyään käytän Tabascoa/chiliä lähes kaikessa ruoassa. Monesti hörppään Tabasco-pullosta muutaman hörpyn josta saan hyvät "kiksit", sen todella tuntee kuinka endorfiini tekee hyvän olon ja piristää mieltä.
Mutta nyt kun olen tottunut jo jossain määrin Tabascokastikkeeseen, on siirryttävä vielä vahvempiin. Tilauksessa on nyt Dave's Private Reserve Hot Sauce, joka käsittääkseni on tulisin kastike mitä tällä hetkellä ylipäätään saa. Tilasin ulkomailta.
Odotan innolla luokseni tätä tulisinta hottia, joka on sen verran tulista että raakana otettuna puoli tippaakin voi aiheuttaa kuolemaan johtavan reaktion.
Onko kukaan sattunut maistamaan missään juomassa tai ruoassa tätä? Jos on, niin oliko mukava jälkimaku jne?
Mutta nyt kun olen tottunut jo jossain määrin Tabascokastikkeeseen, on siirryttävä vielä vahvempiin. Tilauksessa on nyt Dave's Private Reserve Hot Sauce, joka käsittääkseni on tulisin kastike mitä tällä hetkellä ylipäätään saa. Tilasin ulkomailta.
Odotan innolla luokseni tätä tulisinta hottia, joka on sen verran tulista että raakana otettuna puoli tippaakin voi aiheuttaa kuolemaan johtavan reaktion.
Onko kukaan sattunut maistamaan missään juomassa tai ruoassa tätä? Jos on, niin oliko mukava jälkimaku jne?
Vastaukset 15
Vanhimmat
niin älä tule valittamaan ettenkö olisi varoittanut sinua.
Ja ota huomioon, että myös lähimmäisesi joutuvat kärsimään hölmöilystäsi, kun itket heille ja teet valituksillasi heidän elämänsä sietämättömäksi. Puhumattakaan mitä sairaanhoitosi tulee maksamaan yhteiskunnalle.
Tässä foorumi chilin ystäville:
http://www.saunalahti.fi/thietavu/
Kuullostaa aika pelottavalta kastikkeelta!!
Mutta jos normi tabasco ei riitä niin kannattaa hörppiä Habanero Tabascoa :b
maku on järjetön, söin kastiketta! toivo että tilaus ei tuole perille
Suosittelen erityistä varovaisuutta tämän kastikkeen kanssa. Oikeastaan tämä ei ole enää kastike, vaan uute, jota ei missään nimessä kannata ottaa pelkisteen. Pilailuun sitä ei ainakaan kannata käyttää. Itsellä huonoja kokemuksia siitä: Tilasin itsekin tuota Dave's Private Reserveä pari kuukautta sitten. Menin tietysti heti leijumaan kavereille ja olin antamassa sitä opettajalle. Onneksi opettaja älysi kysyä, että onko tuo tulista. Vastasin kyllä. Sitten opettaja sanoi, että hänellä onkin chiliallergia. Eli jos hän olisi syönyt tuota uutetta, olisi hän vähintään joutunut sairaalaan.
Tuo on aika iso harppaus Tabascosta: Tabasco on vain 2500-5000 SHU, Habanero Tabasco (tulisinta kastiketta, mitä marketeista saa) 200,000 SHU ja tuo Dave's Private Reserve on huikeat 1,000,000 SHU. Koska se on yli miljoona scovillea se kuuluu uutteisiin.
Maailman tulisin uute on Blair's 16 Million Reserve. Siinä on nimensä mukaisesti 16,000,000 SHU. Sitä on valmistettu vain 999 kappaletta. Ja se maksaa noin 300 €/pullo (50ml). Tuota mönjää tulisemmaksi ei sitten voi tullakkaan.
On tuotakin tulisempia kuten tämä tässä http://chilikauppa.fi/product_info.php?cPath=39&products_id=98 vaivaiset 5milj :D
jos alkaa ilmestyyn ylävatsavaivoja ja närästystä. Vatsa voi olla herkkä elin.
Kokeilla voi, muttei kannata jokapäivä tollasta syödä.
tulisia, minäpä lorautin lamppuöljyä kastikkeeseen ja hiukka ennen tarjoilua tulta perään, voi sanoa jotta tulista oli.
ääliö vitun alaluokkalainen
"ääliö vitun alaluokkalainen"
peilistä katsoo?
Maistelin tota semmosen pienen pisaran verran. Ei mikään ihan sietämätön vaikka tulista olikin. Tuntu vähän samalta kun kyynelkaasu suussa. Tämä vain jäi suuhun kun kyynelkaasu aiheuttaa saman reaktion keuhkoissa, nenässä, silmissä kaikilla limakalvoila. En kyl rupeis tätä siltikään sellasenaan enempää syömään. Lantrattuna johonki muuhun saattas olla ihan bueno.
Tämä Dave's Private Reserve taitaa olla sitä "pirunvereksi" kutsuttua ainetta, näyttää oikein tummalta vereltä ja no.......tulista on....jonkun verran....
Habanero Tabascon tulisuusluokka on noin 8000 SHU, tavallisen noin 4000-5000 SHU ja vihreän Tabascon noin 500 SHU. Ilmeisesti nimimerkki 'Chilifanaatikko' on lukenut väärin Habanero Tabascon pakkauksen kuvauksen, jossa kerrotaan tuotteeseen käytetyn chilin olevan raakana jopa 200 000 SHU tulisuusluokkaa.
Tabascoon käytettyjen chilien tulisuus on sellaisenaan n. 20 000 yksikköä, normi kastike tosiaan on sen 4000. Habanerot on sen 100k ja nagat sitten jotain aivan huimaa.
ihan taviskaupoistakin usein löytyy tuoretta habanero-chiliä. Sitä vaan ruokaan kuin ruokaan ja annostelu oman maun mukaan. Ei ole maailman tulisin, mutta varmasti riittävä, kun annostelet oikein.
Näppärän yleispöytämausteen valmistat itsekin (oman makusi mukaan soveltaen):
2prk tomaattimurskaa, paprikoita (5-8)pilkottuna, pari keltasipulia pilkottuna, /- 10 chiliä (habanero aika stydi, ehkä riittää vähempikin) 8-10 valkosipulin kynttä pilkottuna, 2tl suolaa, 2tl oreganoa, 1-2tl piparkakkumaustetta, 1dl etikkaa, 1pkt hillo-marmeladisokeria. Keitä ainekset ilman sokeria n. 20 min, lisää hillomarmeladisokeri ja keitä 5-10min. Kaada hyvin pestyihin purkkeihin, kannet kiinni ja jäähdytä nopeasti.
Oman maun kukaan sitten chiliä, pippureita tai muita mausteita :)
Kulkee usein nimellä "Paholaishillo"
googlailemalla vaikkapa chilin kasvatus, löytyy tietoa, mistä siemeniä ja miten kasvatella, jos innostut niihin lajikkeisiin, joita ei oikein peruskaupasta tahdo löytyä. Useimmat chilit kasvaa jo ikkunalaudallakin ihan ok (toki monet myöskään ei) Itse kasvattaelen laiskalla harrastusmielellä (en siis panosta asiaan superpaljon) ja satoa tulee kiitettävästi. Kun sadonkorjuun aika on, halkaisen, poistan (ja talletan) siemenet, ja pakastan chilit, sillä tahtovat kypsyä niin, ettei niitä tuoreeltaan ehdi arkipäivässä käyttää.