3-4 kananmunaa
makeutusainetta maun mukaan
2-3 teelusikallista sokeroimatonta kaakaojauhetta
2-3 rkl vehnäjauhoja
vähän vettä
Sekoita ainekset tasaiseksi taikinaksi ja paista ohuita lättyjä.
Tarjoile esim. sokerittoman jätskin (löytyy hyvinvarustetuista elinatrvikekaupoista) ja ananaspalojen tms. kanssa.
makeutusainetta maun mukaan
2-3 teelusikallista sokeroimatonta kaakaojauhetta
2-3 rkl vehnäjauhoja
vähän vettä
Sekoita ainekset tasaiseksi taikinaksi ja paista ohuita lättyjä.
Tarjoile esim. sokerittoman jätskin (löytyy hyvinvarustetuista elinatrvikekaupoista) ja ananaspalojen tms. kanssa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kai näitä voi valmistaa kuin rasvassa paistamalla jolloin näillä ei ole mitään tekemistä laihdutuksen tai terveellisen ruon kanssa. Laihduttajan ei kannata huijata itseään vaan nauttia harvemmin oikeaoppisesti tehtyjä jälkiruokia ja herkkuja rajoitettu määrä.
uusimmanmallisessa teflonpaistinpannussa!
tarvitsen vain teelusikallisen voita tai öljyä koko lettusatsiin.
ps.
olen laihtunut viimeisten 2 vuoden aikana 22 kg, joten jotain tiedän laihdutuksesta minäkin...
Lähtöpaino oli 109 kg, tänä aamuna painoin n. 87 kg.
Nämä paistaa myös uunissa? Voihan tavallisenkin lettutaikinan pistää uuniin ja tulee pannukakkua..
kuten siihen, että mielestäni lettutaikina ei saa olla makeaa vaan hieman suolaista, niin sanon, että minä ainakin pidän paljon enemmän ilman rasvaa tai erittäin vähässä rasvassa paistetuista letuista. Tai no, paahdetuista sitten paremminkin. Onnistuvat teflonpannulla mainiosti.
Ei kenenkään kannata huijata itseään ja olen samaa mieltä, että herkkuja harvoin, mutta jos jostakin saa kevyemmän ja yhtä hyvän tai paremman version, niin miksei? Eivät voi, kerma ja sokeri automaattisesti tee mistään hyvää.
Siinä on paistopinnat teflonia, ei tarvi lisätä rasvaa lainkaan. Sain vinkin aikuisdiabeetikolta, jonka ruokavaliossa rasva on vältettävin aines nro 1. Jos taikina tuntuu löysältä, lisää hiukan jauhoja. Voit myös käyttää grahamjauhoja, saat lisää kuitua ja kevennystä.
Uuniin voi laittaa ja onnistuu 200 astetta ja leivinpapperi pellille ja 1/2 tl öljyä taikinaan niin tulee hyvää ja rapeata pannukakkua helppo leikata.
tee lettutaikinaa hyväksi ja terveelliseksi paistoi ne ilman rasvaa tai vähässä rasvassa.
aikuisdiabeetikkoystävältäsi, miksi rasva on vältettävin aines nro 1? Meinasin pudota pallilta lukiessani tuon, kun sokeritauti (diabetes mellitus) on hiilihydraattiaineenvaihdunnan sairaus ja sinun mielestäsi sopii lisätä jauhoja mutta välttää rasvaa?
Kiitos naurusta! näilläkö ohukaisilla olet laihtunut....hihiii......
Olen kuullut että paistinpannulle voi myös laittaa leivinpaperia ja paistaa sen päällä. Ei tarvi mitään rasvaa siis paistamiseen. En ole vielä kokeillut mutta on kyllä testaamisen arvoinen vinkki, jos rasvassa paistamista pelkää..