Fisunpurija täyttää pyöreät 50 ja järjestää tapauksen kunniaksi kahvitilaisuuden, jossa tarjotaan monen sorttista makeaa ja suolaista pikku herkkua.
Aika paljon hyviä ideoita jo onkin, mutta jos haluat jakaa suosikkivinkkisi kanssani, olisin enemmän kuin kiitollinen.
Fisunpurija kumartaa ja jää odottelemaan.
Aika paljon hyviä ideoita jo onkin, mutta jos haluat jakaa suosikkivinkkisi kanssani, olisin enemmän kuin kiitollinen.
Fisunpurija kumartaa ja jää odottelemaan.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lohipiirakka
Ainekset:
(8-10 annosta)
400 g lehtitaikinalevy, pakaste
Täyte:
2-3 dl kypsää riisiä
suolaa, kurkumaa tai sahramia, ruohosipulia
4 keitettyä kananmunaa
250 g kraavisuolattua lohta ja
250 g kylmäsavulohta
mustapippuria rouhittuna
1 limetti
Voiteluun:
kananmuna
Pinnalle:
1 dl juustoraastetta
Valmistusohje:
Kauli sulanut taikinalevy leivinpaperin päällä suorakaiteen muotoiseksi, pellin kokoiseksi levyksi. Mausta riisi ja levitä se taikinan toisen puolikkaan päälle. Kuori ja paloittele kananmunat ja levitä ne riisin päälle. Laita kraavi- ja kylmäsavulohiviipaleet vuorotellen ja limittäin täytteen päälle. Mausta mustapippurilla ja limetistä puristetulla mehulla. Käännä toinen taikinalevyn puolikas täytteiden päälle, nipistele saumat kiinni. Voitele piirakka kananmunalla, jonka rakenne on vispattu rikki ja ripottele juustoraaste pinnalle. Paista uunissa 200 C° 40-45 minuuttia. Tarjoa lämpimänä ruohosipuli-tillivoisulan kanssa.
Omenainen pilvitorttu
Pohja
4 munaa
2 dl sokeria
1 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
Lisäksi
1/2 dl kookoshiutaleita
Marenki
2 kananmunan valkuaista
3/4 dl sokeria
1 dl kookoshiutaleita
Täyte
1 prk (200 g) maitorahkaa
3/4 dl sokeria
100 g valkosuklaata
1 hapan omena (esimerkiksi Samoa tai Granny Smith)
2 rkl sitruunamehua
Vatkaa huoneenlämpöiset munat ja sokeri vaaleaksi, kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita leivinjauhe vehnäjauhoihin ja lisää siivilän läpi taikinaan. Levitä taikina leivinpaperilla vuoratulle pannulle.
Erottele marenkiin tulevista kananmunista valkuaiset. Vatkaa valkuaiset ja sokeri kovaksi valkoiseksi vaahdoksi. Lisää kookoshiutaleet vaahdon joukkoon kevyesti nostellen. Levitä marenkivaahto pohjataikinan päälle. Kypsennä 225-asteisen uunin keskitasolla noin 6-8 minuuttia.
Ripottele leivinpaperin päälle kookoshiutaleita. Kumoa hieman jäähtynyt torttupohja varovasti kookoshiutaleiden päälle. Irrota torttupohjasta leivinpaperi.
Sekoita sokeri ja sitruunamehu rahkan joukkoon. Sulata suklaa mikrossa tai vesihauteessa. Sekoita hieman jäähtynyt suklaa rahkaseoksen joukkoon. Poista omenasta siemenkota, kuori ja raasta karkeaksi raasteeksi. Sekoita omenaraaste rahkaseoksen joukkoon.
Levitä täyte torttupohjan päälle. Rullaa torttupohja pitkältä sivulta mahdollisimman tiiviiksi rullaksi. Leikkaa torttu reiluiksi viipaleiksi.
Omenainen pilvitorttu kuulostaa ihanalta, sitä teen!
Lohipiiras olikin jo suunnitteilla myös...