oliivien säilyvyys?

Kuinka pitkään avattu oliivipurkki säilyy jääkaapissa? Onko se pinnalla oleva harmahtava kalvo vain rasvaa vai merkki pilaantumisesta? Mistä tietää milloin on pilantuneet?
43586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Mistä tietää milloin on pilantuneet?"

Haisee epäoliiveille(pilaantuneelle jne..) sekä maistuu pahalle/happamalle.


Kauan säilyy kunhan ei sormin koske siihen säilöntäliemeen vaan ottaa lusikalla tai haarukal ja laittaa sit purkin takasin jääkaappiin.

Harmahtava kalvo on kaiketi ihan oliiviöljyä, tosin vaikea sanoa kun ei nää purkkia.

Äänestä
  • Kyllä voi käyttää ,se ei haittaa yhtään mitää.Olen itse käyttänyt ja ei ole tullut mitään ongelmia.

    Äänestä

  • "epäoliivi"! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syödäkö noita kirjoitti:

Kuinka pitkään avattu oliivipurkki säilyy jääkaapissa? Onko se pinnalla oleva harmahtava kalvo vain rasvaa vai merkki pilaantumisesta? Mistä tietää milloin on pilantuneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu