Kaavoja paineelle

Kunpaa tuommoseen sovelletaan Bernoullia vai tasapainoa tai mitä kaavaa. Onko tuossa joku kalibrointi hana:

http://virtuaali.tkk.fi/orgaaninenkemia/labraopas/menetelmat/kaavkuv/pages/manometri.htm

Jos tuo liitetään Pitot- putkeen niin kuinka sitten lasketaan.
2165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

on ihan tavallinen ilmapuntari. Siihen
sovelletaan kaavoja nimeltä metrimitta ja aineen
tiheys kertaa painovoiman kiihtyvyys.
Hana on pelkästään mukavuussyistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Manu Meteri kirjoitti:

Kunpaa tuommoseen sovelletaan Bernoullia vai tasapainoa tai mitä kaavaa. Onko tuossa joku kalibrointi hana:

http://virtuaali.tkk.fi/orgaaninenkemia/labraopas/menetelmat/kaavkuv/pages/manometri.htm

Jos tuo liitetään Pitot- putkeen niin kuinka sitten lasketaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu