Öljy kallistuu. Olisikohan varat nyt kulutettu puoliväliin Hubbertin teorian mukaisesti. Jenkeissä tuotantohuippu saavutettiin jo 60-luvulla ja Venäjälläkin ollaan jo alamäessä. Tilanne Saudi Arabiassakin on hälyttävä. Tuotanto tippui 8% viime vuonna!
Tämän takiako meidän on säästettävä energiaa vai onko syynä myös ilmastonmuutos!
http://www.powerswitch.org.uk/
Mitä mieltä olette?
Öljyvarojen tilanne
3
630
Vastaukset
- ykhk
Lähivuosikymmeninä alkaa varmasti öljystä tulla pulaa öljyvarojen ehtymisen takia. Jonkin verran asiaa voidaan lieventää säästämällä, tehokkaammilla koneilla ja siirtymisellä vaihtoehtoisiin polttoaineisiin, mutta silti jonkinlainen katastrofi on näkyvissä.
Ilmastonmuutosta pitäisin suurempana katastrofina kuin öljyvarojen loppumista, joten SEN takia on ihan hyvä että öljy käy vähiin.- kuykyu
ihan hienoa, ttä öljy loppuu. saa usakin sitten syyn hyökätä esim suomeen, kun täällä on niin paljon turvetta. mulla on ukko-vainaan tussari käännetty idästä länteen päin ja aina aamuisin tiiraan hahlon välistä että näkyykö vihulaista.
- nimetön.
"Olisikohan varat nyt kulutettu puoliväliin Hubbertin teorian mukaisesti."
Luultavasti ja mahdollisesti kulutettu enemmänkin, koska nykyaikaiset öljynporaus ja pumppaustekniikat mahdollistavat tuotannon tason ylläpitämisen kauemmin.
Eli perinteisesti öljyntuotanto on kääntynyt laskuun kun n. 50% öljykentän hyödynnettävissä olevasta öljystä on pumpattu, nykyään voidaan saavuttaa jopa 60% ennenkuin tuotanto kääntyy laskuun.
Nykyiset tekniikat eivät kuitenkaan juurikaan lisää öljykentästä saatavaa öljyn kokonaismäärää, vaan ainoastaan nostavat hetkittäistä tuotantoa, eli niistä seuraa nopeampi tuotannon lasku.
Tämä voi hyvinkin koskea koko maailmaa.
BP:n arvion mukaan öljyä on jäljellä 1,2 triljoonaa barrelia, kun sitä on tuotettu suunnilleen sama määrä, eli maailma olisi 50% kohdalla, tai ylittänyt sen.
Lukuun sisältyy kuitenkin OPEC:in ilmoittamat reservit ja OPEC ei tunnetusti ole päästänyt ulkomaisia asiantuntijoita tutkimaan ja arvioimaan reservejään. Näin ollen ulkomaailma joutuu luottamaan siihen mitä OPEC maat sanovat reserveikseen. OPEC valtiot ilmoittavat kuitenkin suurella todennäköisyydellä vääriä lukuja.
Näin ollen OPEC:in todelliset öljyvarat voivat olla puolet pienemmät kuin ilmoitetut.
Tietoa mm. OPEC:in reserveistä:
http://www.theoildrum.com/story/2006/3/1/3402/63420
Kuwaitissa on vaadittu Kuwaitin todellisten reservien paljastamista, sisäpiiristä vuotaneiden tietojen mukaan Kuwaitin reservit olevan 48 miljardia barrelia virallisen 99 miljardin sijasta.
http://today.reuters.com/news/articlebusiness.aspx?type=tnBusinessNews&storyID=nL20548125
"Tämän takiako meidän on säästettävä energiaa vai onko syynä myös ilmastonmuutos!"
Sekä että, kyseessä on periaatteessa saman ongelman kaksi puolta. Toisaalta fossiilisten aiheuttamat ympäristöhaitat, että toisaalta elämäntapamme lähes täydellinen riippuvuus fossiilisista polttoaineista, erityisesti öljystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172463
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70927Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704