syöt samaa koulussa mitä ostat kaupasta

Nimetön

useissa suomen kouluissa ruokaa ei tehdä itse esi merkikksi ruat tilataan HK RUOKATALON tai SAARIOINEN OY tai ATRIA esimerkikkinä jos syöt koulun lasangettea saatat huomata että ruoka voi olla tuttua mitä olet joskus ostanut eli jos sinä tai kenties lapsesi syö koulu ruokaa se on ilmaisempaa tavallaan kuin kaupan hyllyllä.

8

1274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syödä

      samaa ruokaa. Meillä ruoka on niin pahaa että sitä ei syö koirakaan. Potut on kovia ja kumisia. Ja maistuu kitkerille. Ja muutenki ruoka on tosi huonolaatusta.

      • kannata

        tarjota kuin nimellinen palvelu jolla voidaan elvistellä kansainvälisissä vertailuissa.Milläs valitatte koululaiset,menettekö lakkoon ?


      • asnha
        kannata kirjoitti:

        tarjota kuin nimellinen palvelu jolla voidaan elvistellä kansainvälisissä vertailuissa.Milläs valitatte koululaiset,menettekö lakkoon ?

        näin. Ei vaan syödä sitä ruokaa.


      • dsasdasda
        asnha kirjoitti:

        näin. Ei vaan syödä sitä ruokaa.

        sen sijaan syödään roskaruokaa ja lihotaan ja kohta kansa on läski tai oikeastaan, se on jo.


      • jiuksu
        dsasdasda kirjoitti:

        sen sijaan syödään roskaruokaa ja lihotaan ja kohta kansa on läski tai oikeastaan, se on jo.

        Ei syödä roskaruokaa. Pitää joko yrittää tunkea naama täyteen sitä "ruokaa" tai sitten olla syömättä. Moni jättää sitten ruoanlaadun vuoksi kokonaan syömättä. Sitä paitsi roskaruokaa tuskin on monissa kouluissa saatavillakaan.


      • Todellakin ruuat tilataan joko raakapakasteina, tai vakuumipakattuina. Se on sääntö, eikä näillä keittiöhenkilöstöllä ole asiaan mitään sanomista, vaan käsky tulee ylemmältä taholta. Rahat ovat tiukilla. Niin ja näistä perunoista... Koittakaapa itse valmistaa 20.50kg perunaa siten ettei yksikään ole musta/"kuminen". Painekaapissa moinen vain onnistuu, ja kenen ajasta se on pois jos perunoita aletaan plokkaamaan mitkä ovat huonoja ja mitkä eivät, eikö oma järki sano että on huono ja sen voi olla syömättä ja ottaa uuden.:) Näin meillä.


      • suurtalouskokki
        Riik-a kirjoitti:

        Todellakin ruuat tilataan joko raakapakasteina, tai vakuumipakattuina. Se on sääntö, eikä näillä keittiöhenkilöstöllä ole asiaan mitään sanomista, vaan käsky tulee ylemmältä taholta. Rahat ovat tiukilla. Niin ja näistä perunoista... Koittakaapa itse valmistaa 20.50kg perunaa siten ettei yksikään ole musta/"kuminen". Painekaapissa moinen vain onnistuu, ja kenen ajasta se on pois jos perunoita aletaan plokkaamaan mitkä ovat huonoja ja mitkä eivät, eikö oma järki sano että on huono ja sen voi olla syömättä ja ottaa uuden.:) Näin meillä.

        Ne kumperunat syntyy kyllä silloin kun se valmiiks kuorittu peruna säilytetään keittiössä väärin. Säilytys on kylmässä vedessä ja vesi pitää vaihtaa päivittäin.


    • fdhfdhdfh

      Loppujen lopuksi aika harva ostaa kaupasta valmiita eineksiä ellei lasketa satunnaista Atrian mikropizzaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      157
      2924
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2610
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      68
      1741
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1144
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      341
      1055
    Aihe