Paras kalasäilyke

Mikäs on paras kalasäilyke? Ja en tarkoita nyt mitään tonnikaloja, vaan jotain muuta. Tarjolla näyttää olevan kaikenlaista säilykemuikuista alkaen.
1110972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuulikin kilohaili on yksi hyvä ehdokas.
Myyntipaikat voit etsiä googlaamalla tuotteen nimellä.

Äänestä

Kitkan savumuikut

Äänestä

Venäläinen Sprotti, hajustaan huolimatta. Loistavaa ruisleivän päällysteenä. Huonoa on täkäläinen hinta.

Äänestä
  • virolaisina säilykkeinä Eestin herkut -nimisestä myymäläketjusta (googlaa niin löytyvät osoitteet). Niissä ei hinta muistaakseni ole kovin paha.

    Äänestä

Mielestäni Kilohailin ohella Saira. Sitä kalaa jota tuotiin suomeen neukuista ennen tonnikalan keksimistä.

Löytyy ainakin itäkeskuksen eestiläisistä ja venäläisistä paikoista.

Äänestä
  • Saira on muistaakseni jotain sukua makrillille, öljyyn säilöttynä ja hivenen savustettuna oiva tuote. Kaikki neukkulan tuotteet kalan alalla eivät suinkaan olleet edes oikein syötäviä. Mainittakoon veteen säilötty lohi, samoin tiikerirapu ja chatka. Muuten olisivat olleet lähes kelvollisia, mutta kun oli kaikki sisälmyksetkin mukana. Neukkulan tyylihän oli määrä, laadusta viis. Parhaiten sen huomasi sammen mädissä, eli kaviaarissa. Bakusta ostin parhaat, mutta vain maistelemalla sai selville laadun, sertifikaatit eivät paljon totuudesta välittäneet. Purkeissa saattoi olla ihan mitä tahansa. Kolmen litran lasipurkit olivat yleensä parhaita laadultaan. Voi kun joskus vielä saisi, se on herkkua jota ei koskaan saa liikaa.

    Äänestä

Tilaa suoraan valmistajalta Lentiirasta Laatukala Oy:ltä lohikukkoja. Siinä tuote joka pitäisi kaikilla kalan ystävillä kokeilla

Äänestä
  • Lentuan Laatukala on, mutta Lentiiran???

    Äänestä

Kyllä paras kalasäilyke on aito norjalainen (vuodesta 1958 pysynyt täysin samana) Stabburin makrilli tomaattikastikkeessa. Sitä ei valitettavasti Suomesta saa, mutta jos käytte Norjassa..

Myös se aito venäläinen säilyke, Sairapaloja öljyssä, on erinomainen kalasäilyke.

Äänestä
  • SairaAN pahaa kalaksi! Kylläpä vain jäi ensimmäinen purkki myös viimeiseksi.

    Äänestä

  • utelias kokeilemaan kirjoitti:

    SairaAN pahaa kalaksi! Kylläpä vain jäi ensimmäinen purkki myös viimeiseksi.

    Miehet erikseen öyh

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Fisk kirjoitti:

Mikäs on paras kalasäilyke? Ja en tarkoita nyt mitään tonnikaloja, vaan jotain muuta. Tarjolla näyttää olevan kaikenlaista säilykemuikuista alkaen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu