Kuinka kauan tavallisen kuivatun ruokaherneen idättäminen kestää? Mulla siis ekaa kertaa herneitä itämässä lasipurkissa tiskikaapissa. Olen huuhdellut niitä useita kertoja päivässä, mutta niissä ei tunnu tapahtuvan mitään. Ovat olleet kolme päivää. Aluksi tietysti liotin niitä yön yli, ennen itämään laittamista. Missä vika? Heitänkö pois?
Vastaukset 5
- vuorokauden liotuksen
jälkeen herneet multaan,ja 3 päivää meni ku alkoivat kasvaa urakalla..nyt ollaan syöty jo 3 viikkoa
- hernenenä
...idättämisestä, ei versottamisesta! Tarkoitukseni EI ole laittaa herneitä versoamaan.
- Vihreä kevät
hernenenä kirjoitti:
...idättämisestä, ei versottamisesta! Tarkoitukseni EI ole laittaa herneitä versoamaan.
Mielestäni herne ei ole kovin hyvä idätettynä, tosin idätys voi kuulemma olla paikallaan, sillä idätetyistä herneistä voi tehdä keittoa, joka aiheuttaa vähemmän mahavaivoja. Herneiden idätykseen menee 2 - 3 vrk, käyttö "dippikastikkeisiin, kastikkeisiin, keittoihin, leipiin, murekkeisiin, salaatteihin." Minulla idätetyt herneet jäivät koviksi eikä iduista tullut pitkiä, joten minäkin laitoin ne multaan versomaan. Herneen versoja voi käyttää salaatin tapaan.
Idätystaulukosta saa tietoa:
http://www.kolumbus.fi/ery/Idatystaulukko.htm
- lexander
kyllä ne kolmien päivää vaatii itääkseen. Mutta muista, että ne pitää olla kosteina ja ilmassa. Jos sinulla ei ole idätyslaatikkoa, niin pistä kattilan päälle harsokangas ja siinä idätä. Niitä on kasteltava useita kertoja päivässä.
- Semivege
Liotitko ensin?
Minä olen idättänyt kikherneitäkin. Niistä tuli hyviä. Ja manteleita, ne vasta idätettyinä hyviä ovatkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 168986
- 86790
- 57761
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46643
- 62579
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko68560Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅45546- 28545
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35545