kevesti etelänmatkalla

Lähden kohtapuoleen etelään (espanja).Mitä kannattaa syödä, mitä ei?Entä juontipuoli, suositelkaa, te aiemmin käyneet.
4716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kokolihaa ja salaattia, siinä varma yhdistelmä. juomaksi vesi tai ja punkku.

Äänestä

En itse ole Espanjassa käynyt, mutta Välimeren suunnalla kylläkin ja voin sanoa, että kyllä siellä terveellisesti pystyy syömään vallan mainiosti. Espanjassa useasti käynyt ystäväni ainakin on maininnut, että kalaruoilta yms. ei Espanjassa suorastaan voi välttyä :D Ja kalahan (ynnä muut merenelävät) on oiva keveä vaihtoehto.

Erilaisia vihanneksia yms. kannattaa toki myös suosia, sillä niitähän Espanjassa piisaa myös.

Juomapuolen suhteen kannattaa muistaa, että alkoholijuomissa on melko hyvin kaloreita, joten niitä ei kannata suuria määriä nauttia. Tosin ei viinilasillinen aterialla pahaa tee. Sokeriset virvoitusjuomat kannattaa myös jättää vähemmälle. Vesi on varmasti paras juoma etelän lämmössä... Pullovettähän Välimeren maissa tuntuu olevan reippaasti tarjolla.

Äänestä

minä olen taa sitä mieltä, että lomalla voit syötä, mitä haluttaa ja sitten taas ruotuun. esim. viikon matkalla paino ei nouse niin paljoa, etteikö siitä eroon taas pääse. itse olen tehnyt matkoillani niin ja plussa saldoa on tullun vain noin kilon verran/vko. aina on mahdollista myös liikkua kävellen tai pyörällä. jätät taksimatkat mahdollisuuksien mukaan väliin. niin, ja muista juoda vettä runsaasti.

Äänestä

ja kalaa sekä perunaa (keitettynä tai uuniperuna, tosi hyvää) sekä runsaasti vihanneksia.

tai kanaa ja jättiannos vihanneksia, keittynä tai salaattina.

Aqua con gas (vettä kaasulla) niin saat suoloja! ja vatsakin vähän täyttyy.

Jälkiruuaksi, frutas tai melon! Suosittelen hedelmiä aina ja paljon, koska niiden sokeri vie muun makeanhimon pois.

Ei kannata syödä vakioannoksia, niissä on rasvaista lihaa ja ranskalaisia!


Mutta tärkeintä, syö usein ja kaikki ateriat!

Hasta la vista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laiharilla. kirjoitti:

Lähden kohtapuoleen etelään (espanja).Mitä kannattaa syödä, mitä ei?Entä juontipuoli, suositelkaa, te aiemmin käyneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu