Malka?

tahtoo sanoa

Malka silmässä, mikä ihmeen malka?

7

2590

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puutahan se
      • Malkovich

        ...se on vappuna vaolla.”

        Tämän sanonnan mukaan wanha kansa uskoi mennen talven lumien lähtevän. Maarianpäivänä katolla oleva lumimäärä ennusti sen, kuinka paljon lunta on vapunpäivänä pelloilla.

        Tänä vuonna lumet saivatkin kyytiä jo viikkoja aiemmin. En näe tällä hetkellä ikkunastani enää edes lumikasojen rippeitä missään. Toisaalta: jonkinmoista räntää räpsäytti tänäänkin.

        ”Kuu kiurusta kesään,
        puoli kuuta peipposesta,
        västäräkistä vähäsen,
        pääskysestä ei päivääkään.”


    • Tasmander

      Malka on ikivanha lainasana latviankielestä. Siellä se edelleen
      merkitsee polttopuuta.

    • ”Malka silmässä” tarkoittaa tietysti ihmisen vikaa, puutetta tai ongelmaa, ja siihen on tapana viitata, kun joku moittii toista. Tämä perustuu tunnettuun raamatunkohtaan, jonka mukaan ei pidä ottaa toisen silmästä roskaa, jos omassa silmässä on tukki. Sanonta on varmaankin tullut suosituksi sen takia, että sen avulla on helppo lyödä Raamatulla päähän sellaista, jonka esittämistä moitteista ei pidä.

      Raamatun alkutekstissä esiintyy sana δοκός (dokos), joka tarkoittaa tukkia, parrua, pölkkyä tms. eli tyypillisesti aika lailla paksumpaa kuin suomalaisen olkikaton päällä oleva malka. Latinankielisessä käännöksessä Vulgatassa esiintyy sen vastineena ”trabs”, joka tarkoittaa hirttä ja (tältä pohjalta kehittyneessä merkityksessä) myös laivan runkoa, jopa laivaa kokonaisuutena.

      Suomentaja on varmaankin halunnut muuttaa absurdin vertauksen vähemmän absurdiksi, mikä on aika absurdia. Jos liioitellaan, niin liioitellaan sitten kunnolla! Malka-käännös on aikojen saatossa hämärtänyt ilmaisun merkityksen, kun malat ovat jääneet pois käytöstä. Luultavasti suurin osa ihmisistä luulee sen tarkoittavan vain jotain vähän isompaa roskaa – jos ylipäänsä ajattelee mitään sanan konkreettista merkitystä.

      Vuoden 1992 suomennoksessa käytetäänkin hirsi-sanaa, mutta eihän sellainen enää vaikuta puheenparsiin, joita vanhan raamatuntekstin pohjalta on syntynyt. Panevathan ihmiset yhä vakan alle kynttilän, vaikka kynttilä vaihtui lampuksi jo vuoden 1938 suomennoksessa.

      • polttelija

        ei saa missään tapauksessa asettaa vakan alle, ja
        lampunkin asentaminen on vähän niin ja näin, ainakin
        halogeenilampun ja vakan välissä on oltava 50 cm
        tilaa tai sitten metallinen tai palamaton suojus.


      • Vakkasukko
        polttelija kirjoitti:

        ei saa missään tapauksessa asettaa vakan alle, ja
        lampunkin asentaminen on vähän niin ja näin, ainakin
        halogeenilampun ja vakan välissä on oltava 50 cm
        tilaa tai sitten metallinen tai palamaton suojus.

        ”Vakka on kantensa valinnut.”

        Vakka voi tarkoittaa erilaisia esineitä. Jossakin vakassa säilytetään jotain ja toisesta vakasta kylväjä viskoo siemenviljaa pellolleen.

        Ne kylvövakat, joita minä olen joskus nähnyt, ovat olleet metallia (sinkittyä teräspeltiä?). Tulipalon vaara ei ole kummoinenkaan asetettaessa kynttilä sellaisen alle.


      • pienehkö poika
        Vakkasukko kirjoitti:

        ”Vakka on kantensa valinnut.”

        Vakka voi tarkoittaa erilaisia esineitä. Jossakin vakassa säilytetään jotain ja toisesta vakasta kylväjä viskoo siemenviljaa pellolleen.

        Ne kylvövakat, joita minä olen joskus nähnyt, ovat olleet metallia (sinkittyä teräspeltiä?). Tulipalon vaara ei ole kummoinenkaan asetettaessa kynttilä sellaisen alle.

        pienenä, ehkä 1 m lyhyempänä, ja 40 a nuorempana
        olen Ruissalossa katsellut, kun maamies ihan
        vakavissaan viskoo jyviä pellolle käsipelillä, ja
        vielä puisesta astiasta. Kävi muuten ihan oikealla
        viikatteella viljan kaatamassa.

        Saattaa olla palonvaara tarjolla metallisenkin
        astian ollessa kyseessä, lämpiävät ne jyvät pellin
        päälläkin. Riippuu tietysti kynttilän tehosta,
        pellin paksuudesta ja monesta muustakin seikasta
        tilanteen vaarallisuus. Viljankuivaamot ovat
        yleensäkin palovaarallisia paikkoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3130
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2894
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2326
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1316
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1083
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe