Lauseenjäsenistä...

Mikä on subjekti lauseessa: "Minulla on koira." ?

Ja sitten vielä...
Miksi lauseessa "Kaupan lähelle ajoi auto." niin "kaupan lähelle" on adverbiaali (ilmaisee paikkaa). Miksei se voi olla niin, että "kaupan" on attribuutti ja "lähelle" adverbiaali?
8294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • Minä omistan koiran. subj. pred. obj. ko?

    Äänestä

  • se olisi kirjoitti:

    Minä omistan koiran. subj. pred. obj. ko?

    sitten.

    Äänestä

  • se olisi kirjoitti:

    sitten.

    Kiitokset!
    Myös hyödyllisestä linkistä.

    Äänestä

Tärkeintä on muistaa, ettei suhtaudu naiseen pelkkänä objektina.

Äänestä
  • Jos joku osaisi vielä sanoa, onko lauseen "Onnistuimme löytämään" "löytämään" objekti vai adverbiaali?

    Äänestä

  • elvatolva kirjoitti:

    Jos joku osaisi vielä sanoa, onko lauseen "Onnistuimme löytämään" "löytämään" objekti vai adverbiaali?

    "Onnistuimme löytämään" ei ole täydellinen lause, joten kysymys on väärin asetettu. Mutta jos täydellistämme lauseen esim. muotoon "Onnistuimme löytämään kultaa", "löytämään" on predikaatti ja "kultaa" on objekti. Subjekti on sitten tavallaan "onnistuimme"-sanan pääte -mme...

    Äänestä

Kieliopeissa on tapana sanoa, että sentapaisessa lauseessa kuin ”Minulla on koira” kieliopillisena subjektina on ”koira”, vaikka loogiseksi subjektiksi voidaankin ajatella ”minä”.

”Kaupan lähelle” on tosiaan adverbiaali, jossa on postpositio ja sitä edeltävä täydennys. Tämä johtuu lähinnä siitä, että ”lähelle” on taipumaton tai vaillinaisesti taipuva sana, ei nomini. Se voitaisiin kyllä ajatella vajaaparadigmaisen nominin lähi- taivutusmuodoksi, jolloin ”kaupan” olisi tosiaankin sen attribuutti. Suuntaus on kuitenkin kohti entistä laajempaa postpositiotulkintaa: myös sanat, jotka muodoltaan ovat nominien tai verbien taivutusmuotoja, tulkitaan yhä yleisemmin postpositioiksi, jos niiden _käyttö_ on (usein vieraan vaikutuksen takia) kaavamaistunutta postpositiomaista.

Esimerkiksi ”tästä johtuen” on periaatteessa lauseenvastike, jossa on johtua-verbin muoto ja sen määrite. Sitä kuitenkin käytetään (paljolti alun perin ruotsin esikuvan mukaan: ”beroende på detta”) laajasti niin, että ”johtuen” on luonteeltaan postpositio ja ”tästä” sen täydennys, jolloin merkitys on käytännössä sama kuin ilmaisun ”tämän johdosta” tai ”tämän takia”. Kaavamaistuminen ilmenee mm. siten, että kirjoitetaan tyyliin ”tästä johtuen hän hyväksyi esityksen”, vaikka lauseenvastiketulkinnan mukaan ilmaus on järjetön (eihän _hän_ johdu tästä vaan hyväksyminen).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elvatolva kirjoitti:

Mikä on subjekti lauseessa: "Minulla on koira." ?

Ja sitten vielä...
Miksi lauseessa "Kaupan lähelle ajoi auto." niin "kaupan lähelle" on adverbiaali (ilmaisee paikkaa). Miksei se voi olla niin, että "kaupan" on attribuutti ja "lähelle" adverbiaali?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu