Etsi virhe artikkelista

Ja voita virtuaalinen papukaijamerkki.

http://www.taloussanomat.fi/urheilu-ja-vapaa-aika/2007/04/11/Saksalaiset hurahtivat poikkinaintiin/20078653/108
8296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Cancun pitää olla Cancún - paino viimeisellä tavulla siksi heittomerkki u:n päällä.

Äänestä

Tarkoitatko virheellä kenties sitä, että jos kirjoittaa Tønder ja Sønderborg, pitäisi kirjoittaa myös Rømø eikä Römö? Vai pitäisikö Aabenraa kirjoittaa ehkä Åbenrå? Riittääkö Cancun vai pitäisikö u koristella malliin Cancún?

Poikkinainnista puheenollen: naiseni valittaa joskus uupumustaan sanomalla olevansa ”ihan poikki”. En voi siihen todeta muuta kuin sen, että hän on omien tutkimusteni mukaan paremminkin halki ja se on hyvä se.

Äänestä

Poikkinainti ei tarkoita sitä että mennään naapurimaassa tai ulkomailla naimisiin, vaan sitä että otetaan puoliso naapurimaasta eli esim. rajajoen yli eli "poikki". Vihkiminen voi tapahtua myös kotimaassa.

Äänestä
  • Tuo tosiasia oli kai niin itsestään selvä, ettei sitä tullut mitenkään edes ajatelleeksi artikkelia lukiessa ja huomio kiinnittyi aivan lillukanvarsiin. Nyt kun sen mainitsit, en voi olla kuin yhtä mieltä kanssasi.

    Äänestä

> Ja voita virtuaalinen papukaijamerkki.

....moni tämän palstan keskustelijoista muistaa tai tietää, mistä tuo "papukaijamerkki" on peräisin?

Äänestä
  • Papukaijamerkkejä jaeltiin muistaakseni lasten sirkusohjelmassa, tirehtöörinä Orvo Kontio. Myös Onni-klovni ja hajamielinen professori esiintyivät.

    Äänestä

  • Suolaa suolaa kirjoitti:

    Papukaijamerkkejä jaeltiin muistaakseni lasten sirkusohjelmassa, tirehtöörinä Orvo Kontio. Myös Onni-klovni ja hajamielinen professori esiintyivät.

    Nyt kun 1980-lukua retroillaan kasarihengessä ja 1990-lukua ysärisellaisessa, sopisi kai meidän 1960-luvulla lapsuuttaan ja teini-ikäänsä eläneiden elähtäneiden eläjien nitroretroilla ja puhua kusariohjelmista, kusarimusiikista jne.

    http://www.yle.fi/lapset/juhlavuosi/lastenohjelmat/historiikki.html

    Äänestä

  • Harmaantuva kirjoitti:

    Nyt kun 1980-lukua retroillaan kasarihengessä ja 1990-lukua ysärisellaisessa, sopisi kai meidän 1960-luvulla lapsuuttaan ja teini-ikäänsä eläneiden elähtäneiden eläjien nitroretroilla ja puhua kusariohjelmista, kusarimusiikista jne.

    http://www.yle.fi/lapset/juhlavuosi/lastenohjelmat/historiikki.html

    Minun mielestäni me 60-luvun lapset voisimme olla sextareita.

    Itse olen syntynyt 1957, jolloin Onni-klovninakin tunnettu steel-kitaristi Onni Gideon teki ensimmäisen täysin suomalaisen rock-levytyksen "Hawaiian rock".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rane_ kirjoitti:

Ja voita virtuaalinen papukaijamerkki.

http://www.taloussanomat.fi/urheilu-ja-vapaa-aika/2007/04/11/Saksalaiset hurahtivat poikkinaintiin/20078653/108

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu