Kaikkea sitä pohditaankin..."Kissoille vegaaniksi ryhtyminen on hankalampaa kuin koirille: ne eivät saa kasvisruoasta kaikkia tarvitsemiaan ravintoaineita, mm. tauriini-nimistä aminohappoa. Tähänkin pulmaan on kuitenkin kehitetty ratkaisuksi SYNTEETTISIÄ valmisteita, joita kissojen ruokaan voi lisätä" Em. lainaus on suoraan Vegaaniliiton sivuilta...ja juuri samoilla sivuilla korostetaan sitä, että "järjen käyttö on sallittu" :o)
Hassuja nuo vegaanit!
Jorma
18973
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jaa, mikähän siinä on niin hassua? Omasta mielestäni on surullista, että ihmiset haluavat pitää muiden lajien yksilöitä vankeudessa vain omaksi viihdykkeekseen ja järkevintä olisi lopettaa kissojen "tuotanto" kokonaan. Siinä poistuu tämä ruokinta-ongelmakin. Mutta niille jo olemassa oleville lemmikeille tietenkin mieluiten vegaaniruokaa, jos vaihtoehto kerran on, miksi tappaa ja kiduttaa eläimiä turhaan?
"Omasta mielestäni on surullista, että ihmiset haluavat pitää muiden lajien yksilöitä vankeudessa vain omaksi viihdykkeekseen ja järkevintä olisi lopettaa kissojen "tuotanto" kokonaan"
-minun kissani ei ela vankeudessa, vaan se saa menna ulos ja tulla sisalle aivan niinkuin itse lystaa.
"Mutta niille jo olemassa oleville lemmikeille tietenkin mieluiten vegaaniruokaa, jos vaihtoehto kerran on"
-miksi vegaaniruokaa? siksiko koska itse olet vegaani ja sinua yokottaa syoda lihaa? vain osa elaimista on kasvissyojia, ei laheskaan kaikki. et nayta tata asiaa tietavan vaikka siita opetetaan koulussa.
mm. kissa ovat lihansyojia. ne pyydystavat hiiria joka on niille aivan luonnollinen asia. et kai sina oman kissasi perassa juoksisi vahtien ettei se soisi mitaan lihapitoista ruokaa?
En ole vegaani siksi että lihansyönti yököttäisi. Jätit lainauksestasi pois lauseeni lopun "miksi tappaa ja kiduttaa eläimiä turhaan", jo siitä olisi ilmennyt että syyt ovat muualla.
Eläinkunnan tuotteiden tuotantoon liityy monia epäkohtia, voit lukea niistä vaikkapa vegaaniliiton sivuilta (www.vegaaniliitto.fi).
Se että kissa pyydystää hiiriä, on aivan eri asia kuin se että ihminen tehotuotannolla kasvattaa mm. nautoja ja kalkkunoita kissoille syötäväksi.
En ole sanonut että kissan pitäis olla vegaani vaan että jos kaupassa on kaksi purkkia kissanruokaa, toinen eläinperäistä, toinen kasviperäistä synteettisiä ravintoaineita sisältävää, kummassakin kissan kannalta yhtä hyvä ravintoainekoostumus, niin parempi vaihtoehto olisi se vegaaninen.
Vai parempi vaihtoehto on se vegaaninen?! Siihen vaan sekaan SYNTEETTISET ravintoaineet, niin jeesus pelastaa, eikä enää tapeta tasa-arvoisia eläimiä?
Kyllä täytyy sanoa että olet omaa luokkaasi järjenjuoksussa. Joskus aikaisemmin provokatiivisesti heitin, että pitäisiköhän kotieläimille alkaa syöttää kasvisruokaa, niin eiköhän joku jo ihan tosissaan jo asiaa toteuta.
Meitä on moneen junaan, mutta silti jotkut tuntuvat lykkivän resiinalla.
Mitä jos itse lukisit viestit tarkemmin ennenkun rupeat vouhottamaan? Siis jos pitäisi valita kahden SYNTEETTISEN lisäravinteen väliltä joissa toisessa on käytetty ja toisessa ei myös eläinperäisiä johdannaisia niin viherpipertäjän mielestä tuossa tapauksessa jos molemmat ajavat saman asian se valitsisi vegaanisen tuotteen.
Jotkut osaavat myös suhtautua provosointiin huumorilla. Kaikkea ei tarvitse ottaa niin vakavasti. Kotieläinten ruokinta alkaa olla niin kieroutunutta muutenkin, että en tuohon ota sen enempää kantaa.
"En ole sanonut että kissan pitäis olla vegaani vaan että jos kaupassa on kaksi purkkia kissanruokaa, toinen eläinperäistä, toinen kasviperäistä synteettisiä ravintoaineita sisältävää"
Mitähän tuo kirjoittaja tuossa juuri viestitti? Luehan pariin kertaan ihan huolella ja vastaappa sitten.
MOT: Vaihtoehto 1: Lihaa sisältävä kissanruoka. Vaihtoehto 2: Kasvismössö JOHON lisätty synteettisiä mömmöjä.
Mikäli näin ei ollut, olette luoneet uuden luvun suomen kielioppiin.
Ja jos jeesustelemaan aletaan, miksi tämä maailmanparantaja ostaa kissalleen ylikansallisen megakorporaation tuotteita, eikä syötä elikolleen esim. kotimaisia silakoita tai edullisia, ihmisten ruoista yli jääneitä teurasroippeita?
Kyllä minulta huumorintajua löytyy. Mikäli tuo piipertäjän viesti oli vitsi, meninpä lankaan. Valitettavasti uskon että reppana oli tosissaan.
En minä kissanruuista tiedä, mutta itselläni on koira ja järjestään kaikki valmisruuat sisältää hyvin vähän oikeasti lihaa. Enemmän viljatuotteita, mikä on tyhmää koska koiran elimistö ei ole suunniteltu viljaa varten.
Ja jos, ja jos ja jos .. minusta kysymys oli edelleen jos valitaan kahden kissanruuan väliltä jotka molemmat ajavat saman asian, niin olisi sama syöttää sitä vegaanista sapuskaa. Ilmeisesti viherpipertäjänkin ensimmäisenä vaihtoehto olisi luonnollinen ruoka kissalle, eli käsittelemätöntä, tuoretta, raakaa lihaa. Sitä minä ainakin syötän koiralleni, perheen ainoalle lihansyöjälle.
Ja syötän sille ihan tavallista koiranruokaa johon lisään sitten lihaa tms roippeita.
Ihmettelen vaan joidenkin halua siirtää omaa ideologiaansa sellaiselle, joka on täysin ruokkijansa varassa, eli kotieläimelle. Joskus tuntuu, että kun ihminen saa herätyksen ryhtyä kasvissyöjäksi tapahtuu samanlainen "sekoaminen" kuin uskoon tultaessa, eli pyritään jakamaan omaa ideologiaansa kaikille vastaantuleville ja esim. eläimet joutuvat tämän herätyksen myötä vasten tahtoaan muuttamaan ruokailutottumuksiaan. Aika sairasta, sillä eläimet ovat kuitenkin eläimiä ja ihmiset ihmisiä.
Se, että on olemassa kasvispöperöitä eläimille, on minun mielestäni jo aika sairasta. Ruokia, joihin sitten joudutaan lisäämään keinotekoisia lisäaineita, koska niissä ei kaikkea eläimen kannalta tarvittavaa luonnostaan ole. Myönnän että nykyiset koiranruoat ovat mitä ovat...
Minusta on myös aika mielenkiintoista, että "eläimien oikeuksia puolustavat" porkkananpurijat itse pitävät koiraansa lieassa tai jossain 15 neliön kerrostalokämpässä. Aika tekopyhää, sanoisin. Koiranhan pitäisi saada olla vapaa tekemään mitä tahtoo, jos kerran lehmienkin pitäisi saada vaellella ympäri maata.
kaikkien eläinten tasa-arvosta! Eläimille äänioikeus! Tahdon kuolla hillerini puolesta!
Pikku provo tähän väliin.
Kivahan se täällä hyvinvointivaltiossa on leikkiä eko-jeesusta kun kaupoista saa kaikkea kivaa kovalla rahalla. Muuttakaa kaikki jonnekin sademetsään, niin saatte vetää suoraan luonnosta vihannesta naamariin ympäri vuoden. Täällä pohjolassa se on hiukka vaikeampaa, kun joutuu pukeutumaankin ja lämmittämään taloaan luontoa tuhoavasti. Lisäksi rahat ei meinaa millään riittää kaikkiin niihin hampusta valmistettuihin muotivaatteisiin...
Tämä vakuuttaa lopullisesti, mistä on kysymys. Vai eivät kissat saisi syödä luonnolista lajityypillistä ruokaa. Onko tämä viherpiipertäjä tosissaan, vai onko kyseessä vitsi? Hänen täytyy olla oikeasti joku veganismin vihaaja, koska eihän kukaan täysillä kulkeva kirjoittaisi tuollaista tekstiä?
"These are the cries of the carrots. The cries of the carrot. You see, reverend Maynard, tomorrow is harvest day, and to them, it is the holocaust." - Tool, Disgustipated
Yhtä hyvin lihansyöjät kun kasvissyöjät voisivat muuttaa sademetsään kokeilemaan elämistä. Ei se varmaan keskimäärin kummaltakaan onnistuisi sen paremmin. Mutta ei tuo oikein tarkoita mitään. Monet ovat täällä ennenkin heittäneet ilmaan, että "höhöö, söiväthän ne intiaanitkin buffaloita, eikä mitään porkkanoita". Mutta täällä ekojeesusten hyvinvointivaltiossa kasvatetaan lehmiä mäkkärin kerroshampurilaisiksi, ei sitä voi verrata metsästämiseen, vaikka molemmmissa syödäänkin lihaa. Ja ei mennä enää metsästyskeskusteluun eihän?
Kasvissyönti tulee muuten lompakolle kevyemmäksi, jos ei ole varaa farkkuihin.
Eijei, sä ymmärrät minut ihan väärin. Minusta lehmistä tulisi erinomaisia lemmikkejä.
En minä _sinua_ ole missään vaiheessa ymmärtänyt väärin. Olenko sanonut, että kommentoin juuri sinun mielipiteitäsi jossain välissä? Älä suinkaan kuvittele maailman pyörivän sinun ympärilläsi, vaikka järsitkin kaninruokaa. =)
Kyllä, synkkä salaisuus on paljastunut. Athropy on jeesus.
"Kissoille vegaaniksi ryhtyminen on hankalampaa kuin koirille: ne eivät saa kasvisruoasta kaikkia tarvitsemiaan ravintoaineita, mm. tauriini-nimistä aminohappoa. "
-no ei tietenkaan ne saa, kissat eivat ole kasvissyojia vaan lihansyojia. jo on aikoihin eletty! kylla taytyy olla aika tampio etta joku pistaa kissansa elamaan "kasvisravinnolla".
"Em. lainaus on suoraan Vegaaniliiton sivuilta... ja juuri samoilla sivuilla korostetaan sitä, että "järjen käyttö on sallittu"
-niin, jarjen kaytto on sallittua mutta olisi hyva kun jotkut sitten kayttaisivat sita jarkikultaa.
senhän jo sanoo lakikin
Tasokasta keskustelua täälläkin näköjään. :P
Sanoisin vaan lyhyesti että minäpä tunnen kissan joka itse päätti ryhtyä kasvissyöjäksi! Se ei suostu syömään mitään lihavalmisteita vaikka kuinka koittaisit houkutella.. Toivon että tuo kissa söisi silti lisäksi esim hiiriä jotta saisi kaikki tarvittavat ravintoaineet..
Vannon että tämä on totta!