NOKIA MISSION

Haluun tuoda oman näkemykseni tänne.Markku Koivisto on Jumalan voitelema mies,ja luterilainen kirkko ei voi sietää sitä,koska kirkko on liikaa kangistunut perinäis-säädöksiinsä ja toiseelta mukautunut liikaa maailman menoihin,ja kirkolta puuttuu elävä evankeliumi.Oon kuunnellut saarnoja netistä(koiviston)ja käynyt lappeenrannan kokouksessa ja todennut sen ihan terveeksi Raamatun mukaiseski toiminnaksi,ylistys/palvonta ja paranemiset on ihan pyhänhengen toimintaa.Pitää muistaa että aina on astian makua mukana,jos virheitä etsii.siunataan nokia missiota.

5

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Markku Tampio

      että luterilainen kirkko on ns. kaavoihinsa kangistunut, mutta samoinhan on sijoilleen kangistunut moni muukin kirkko-, ja paikallisseurakunta. Että eipä näillä taida asiassa olla muutoin eroavaisuuksia sen suhteen. Ja koska kaikilla seurakunnilla on ne omat vanhat perinnäissääntönsä, niin siinäkään ei liene syytä vastakkain asetteluun. Jokainenhan toimii asioissa, niinkuin on asiat ajansaatossa tyylikseen omaksunut.
      Ja koska jokainen yhteisömme on vajavainen Jeesuksen seuraaja, niin rukoillaan näitten kaikkien puolesta Herramme siunausta evankeliumin menestymiselle keskuudessamme.

    • ML213

      Kuuntelin Radiosta Koiviston haastattelua (Ykkösaamu).Ainakin siinä lyhyessä tuokiossa hän puhui erittäin selkeästi uskoon liittyvistä asioiosta.Ihmisen ongelmoitumisesta ja parannuksen välttämättömyydestä jne...Koiviston mielikuvista ilmentyi uskontekojen välttämättömyys mm.

      Harmittaa vain miten sokea hän on kirkkoa kohtaan.Ohjelmassakin tuli esille, mistä kirkko oli "nuhdellut" Koivistoa, liittyivät vahvasti uskontekoihin.

      Kirkon opetushan, jopa kieltää uskonteot.Tässäkin yhteisössä "väännetään" kättä samasta asiasta.Koko lapsikaste kulminoituu uskontekojen kieltämiseen.Tämähän on luonnollista kun kastettu lapsi ei tule uskoon, niin ei hänessä voikkaan ilmentyä uskontekoja silloin eikä myöhemmin.Siksi tämä on erittäin arka alue kirkollisille.

      Mutta,- hyvää tässä Markku Koiviston eroittamisessa on ,miten hänelle mahdollistuu näkemään kirkon opetuksen ristiriitaisuus ja harha.
      Toinen hyvä asia tässä on,- jos uskovat eivät itse sokeudessaan ymmärrä tulla pois kirkon toiminnasta, niin Jumala johtaa heidät vaikka riitojen kautta ulos.Viimenhän kirkkoon jääkin vain "Kylliäiset" ja ihmiset, jotka tietoisesti elävät maailman ihmisten/jäsenien mielipiteitä/tapoja kunnioittaen.

      • Koivisto ole

        sokea kirkon lankeemukselle, mutta hän ei sitä tuo esille, kuin tilanteissa, joissa Jeesus käskee hänen niin tehdä. Koivisto toimii Raamatun mukaan, eli niin pitkälle, kuin on mahdollista etsii sopua.
        Muut ovat he, jotka riidat aiheuttavat, he ovat niitä joilta puuttuu Jumalan tuntemus.

        Lapsikaste jälleen esillä ja jälleen sanon, että lapsikaste on kelvollinen kaste, mutta ei pelasta ketään, kummemmin kuin aikuisena otettu vesikastekkaan, vaan pelastava KASTE ON JEESUKSEN ANTAMA KASTE, jonka Hän antaa usein myöhemmin, kuin vesikaste on saatu, joskus paljonkin myöhemmin ja sen kaste tapahtuu ylhäältä tulevalla vedellä ja Hengellä.


      • ML213
        Koivisto ole kirjoitti:

        sokea kirkon lankeemukselle, mutta hän ei sitä tuo esille, kuin tilanteissa, joissa Jeesus käskee hänen niin tehdä. Koivisto toimii Raamatun mukaan, eli niin pitkälle, kuin on mahdollista etsii sopua.
        Muut ovat he, jotka riidat aiheuttavat, he ovat niitä joilta puuttuu Jumalan tuntemus.

        Lapsikaste jälleen esillä ja jälleen sanon, että lapsikaste on kelvollinen kaste, mutta ei pelasta ketään, kummemmin kuin aikuisena otettu vesikastekkaan, vaan pelastava KASTE ON JEESUKSEN ANTAMA KASTE, jonka Hän antaa usein myöhemmin, kuin vesikaste on saatu, joskus paljonkin myöhemmin ja sen kaste tapahtuu ylhäältä tulevalla vedellä ja Hengellä.

        Ymmärtääkseni Koivistoa syytettän raskaimmin siitä kun hän puheessaan tuo voimakkaasti esille uskoontulemisen välttämättömyyden.
        NO, tämähän on suoraan lapsikastetta vastaan.Lapsikastetuthan pitäisi olla jo uskossa.

        Tätä se tiesi kun Markku Koivisto alkoi "veljeillä" vapaiden suuntien kanssa.Näkee jo uskoontulon/uudestisyntymisen välttämättömyyden.Mitähän hän näkee muutaman vuoden päästä?Jumala siunatkoon Koivistoa!


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      51
      1419
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      169
      1224
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1067
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      982
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      207
      937
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      12
      892
    7. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      54
      828
    8. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      806
    9. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      802
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      775
    Aihe