porkkana tahraa!!

Hei...

Kellään vinkkiä miten porkkanatahrat saa vaatteista poies?
6814
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ne.
Itse ajattelin kokeilla sappisaippualla, sitä on moni kehunut. En vain vielä ole löytänyt kyseistä sappisaippuaa...
Tuoreena ne tahrat pitäisi lähteä kuumalla vedellä ja astianpesuaineella (samoin kuin ruusunmarjatahrat).
Itse en ainakaan saanut vanhoja tarhoja lähtemään millään (koitin astianpesuainetta kuumaa vettä, soodaa...) Eilen ostin tahranpoistoainetta ja koitan ensin sillä.
Entsyymipitoisen pesuaineen pitäisi irroittaa marjatahrat ja porkkanatahrat, tiedä sitten (mutta näin siis olen lukenut).
Anoppi suositteli kokeilemaan nestemäistä Arielia suoraan tahralle, antaa vaikuttaa hetki ja sitten hankaa.

Mutta mitä tuoreempana tahraa yrittää poistaa, sitä paremmin se onnistuu!

PS. Jos onnistut, nii olis kiva, jos kerrot miten ;)

Äänestä

Samat neuvot kuin ed. kirjoittajalla. Aurinko tosiaan haalistaa tahrat täysin pois, joten siinä helpoin tapa poistaa porkkanaläikät. Jos aurinko ei sopivasti paistele kannattaa kokeilla sappisaippuaa. Itse olen tilannut sappisaippuaa netistä (samalla toki muutakin;).

Äänestä
  • tyhmälle, mistä olet tilannut sappisaippuaa?
    Olen hakeut/kysellyt monesta paikasta, aina saan vastauksen "mitä se on".

    Äänestä

  • ja kerrot kirjoitti:

    tyhmälle, mistä olet tilannut sappisaippuaa?
    Olen hakeut/kysellyt monesta paikasta, aina saan vastauksen "mitä se on".

    http://www.google.fi

    Kirjoita hakuun "sappisaippua" ja saat 2 760 tulosta. :)

    Äänestä

Eli Fairylla lähtee, ainakin meidän vaaveron vaatteista on joka porkkanatahra lähtenyt sillä. Laitan aina tahraan heti tuoreeltaan "raakaa" Fairya ja vaate menee pyykkikoriin odottamaan pyykkäämistä sellaisenaan. Aina on tahrat lähteneet. Itsekin tilasin tuota sappisaippuaa mutta nyt sitä sitten makaa toimettomana kaapissa.

Äänestä
  • ruskovillalta ainakin saa sitä sappisaippuaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oranssia vaatetta kirjoitti:

Hei...

Kellään vinkkiä miten porkkanatahrat saa vaatteista poies?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu