konstaapeli/komisario

Starsky & Hutchisssa "captain" oli käännetty ylikomisarioksi. Mikäs on police lieutenant?

Konstaapeli, ylikonstaapeli, komisario, ylikomisaro. Noinko hierarkia Suomessa menee?

Constable onko Isossa-Britanniassa vain?
5652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

konstaapeli = (police) officer [Am.] / constable [Br.]
ylikonstaapeli = (police) sergeant
komisario = inspector
ylikomisario = chief inspector

Sulkeissa oleva sana (police) jää puhuteltaessa pois.

”Luutnantit ja kapteenit” elävät omaa elämäänsä em. nimikkeiden rinnalla:
http://www.thefreedictionary.com/police lieutenant
http://www.thefreedictionary.com/police captain

En tunne edes kotomaamme poliisikunnan hierarkiaa enkä välittäisi mokomaan perehtyäkään. Ammattikunta on tehnyt itsestään silmissäni erinomaisen vastenmielisen.

Äänestä
  • Siis Suomessa puuttuu tuo police lieutenant (jota ei kaiketi kaikissa USA:n paikallisissa hierarkioissakaan ole...). Vai voisiko komisario olla police lieutenant tai p.captain. Police captain on USA:ssa jonkun poliisipiirin päällikkö. Onko Suomen kuntien poliisiasemien pomot aina komisarioita...?

    Äänestä

  • maassa maan tavalla kirjoitti:

    Siis Suomessa puuttuu tuo police lieutenant (jota ei kaiketi kaikissa USA:n paikallisissa hierarkioissakaan ole...). Vai voisiko komisario olla police lieutenant tai p.captain. Police captain on USA:ssa jonkun poliisipiirin päällikkö. Onko Suomen kuntien poliisiasemien pomot aina komisarioita...?

    Meillä Suomessa on virkanimike 'nimismies' (ruots. 'länsman'), joka monesta muusta maasta puuttuu. Pienemmillä paikkakunnilla nimismies käsittääkseni toimii poliisilaitoksen esimiehenä.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Nimismies

    Äänestä

  • Pilssimies  kirjoitti:

    Meillä Suomessa on virkanimike 'nimismies' (ruots. 'länsman'), joka monesta muusta maasta puuttuu. Pienemmillä paikkakunnilla nimismies käsittääkseni toimii poliisilaitoksen esimiehenä.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Nimismies

    ...näyttää siltä, että nimismiehet ovatkin jo menneen talven lumia. Lapista löytyy vielä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


englannniksi kirjoitti:

Starsky & Hutchisssa "captain" oli käännetty ylikomisarioksi. Mikäs on police lieutenant?

Konstaapeli, ylikonstaapeli, komisario, ylikomisaro. Noinko hierarkia Suomessa menee?

Constable onko Isossa-Britanniassa vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu