Jääkaudella luonnonlait olivat erilaiset kuin nyt. Silloin vesiputouksen alla oleva kivi pyöri vimmatusti ja porasi alla olevaan kallioon kymmenen metriä syvän reiän niin kuin tyhjää vaan.
Nykyään sellaista ei tapahdu luonnonlakien evoluution takia.
Nykyään sellaista ei tapahdu luonnonlakien evoluution takia.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nykyään kivet eivät tee hiidenkirnuja Karvinistin elinaikana, vaan siihen vaaditaan vuosisatoja, aivan kuten ennekin.
Siellä niitä murikoita parhaillaankin hiertää tietään syvemmälle kallioon maailman jäätiköiden alla.
Missä? missä? missä?
Linkkiä, videokuvaa, osoite niin menen itse paikanpäälle katsomaan.
nähtyäkin vastaavia, kannattaa katsella virtavesien koskipaikkoja silloin kun vesi on alimmillaan. Kivessä kuoppa ja sisällä soraa ja pienempiä kiviä, ihan hauskan ja opattavaisen näköisen kohteita, minihiidenkirnuja.
Mannerjäätikön reunassa sama toistuu vain isommassa mittakaavassa.
Kivenpyörityssatuihin uskoville minulla on osuvampiakin nimityksiä, yksi niistä on höynä.
Erään sadun mukaan koittaa vedenpaisumus, kun ihmiset kovasti dinosaurusten jämiä polttelevat.
Oliko tuo möläytys höynistä huono vitsi? Onko googlen käyttö liian vaikeaa sinulle?
Se ei ollut vitsi. Eikä möläytys. Eikä varsinkaan huono vitsi, vaan asiallisuudessaan huippuluokkaa oleva tieteellinen fakta. Tiede ja fakta ovat evouskovaisten vakiosanastoa mutta kai minäkin saan niitä käyttää.
Ja sitten siitä Googlesta: niin mainio keksintö kuin Netti kaikkine hakukoneineen onkin, se ei korvaa järjen käyttöä. Suosittelen sinullekin.
oli varmaankin tämä:
http://www.conservapedia.com/Main_Page
"Kengurut vaelsivat Nooan arkista Australiaan 6000 v sitten."
Siihen ei ole todellakaan mitään lisäämistä...
:D
Jääkauden jäljet:
http://www.esihistorianpauloissa.net/esihistorianpauloissa/luonnontieteellinenkehitys/jaakausi_iso.jsp
Video veden pyörittämästä kivestä:
http://www.youtube.com/watch?v=-zaIJkhSJqI
että videokamera osui paikalle juuri kun se kivi pyöri kuin puolukka, en olis muuten uskonu.
Nyt on vähän kankkusen tynkää, niin etten oikein jaksa nauraa. älä siis naurata enempää.
Tuo kuula on täyttä kiveä ja se pyörii täysin veden vaikutuksesta. Suomessa kiviä pyöreäksi hioo Sorvikivi Oy:
http://www.sorvikivi.com/tuotteet.html
Jos et usko veden pystyvän pyörittämään satojen kilojen painoista murikkaa, niin käy vaikka paikan päällä Savitaipaleella katsomassa. Muista tosin ajaa selvänä! Kolmen metrin pallo painaa n. 38 tonnia.
Mitä pyöreämpi kivi on, sitä helpommin se pyörii. Hiidenkirnuissa olevat kivet pyörivät siis varsin hitaasti ja epätasaisesti koska eivät olleet täysin pyöreitä, mutta vuosien mittaan niiden kuluttava voima riittää helposti kaivertamaan kalliota.
Esimerkiksi Imatran koskessa on aktiivisia hiidenkirnuja. Voit siis käydä Imatralla ihan itse käydä katsomassa koloissa olevia kiviä, joita koski pyörittää. Olen tosin huomannut että kirjoittelet typeryyksiäsi periaatesyistä, joten en ihmettele vaikka laittaisit laput silmillesi, että voisit "todistaa" itsellesi muiden olevan väärässä.
Jauhinkiviä löytyy hiidenkirnujen pohjilta, ellei niitä ole puutarhan koristeiksi otettu, mukavan näköisiä kun ovat:
http://www.hiidenkirnut.fi/img/hiidenkirnu2.jpg
http://www.arcticparadise.fi/matti/hiidenkirnu.png
Täällä tasollesi sopiva sivu aiheesta:
http://www.yle.fi/kouluportti/ekolokero/jakso/8/treenaamo.shtml
Tähän mennessä minulla on ollut esittää siis todisteita kivien pyörimisestä veden vaikutuksesta sekä paikka jossa voit käydä tätä havainnoimassa, paikkatietoa aktiviisista hiidenkirnuista, sekä itse työn tehneitä pyöreähköjä jauhinkiviä hiidenkirnujen pohjalta. Joko kelpaa, vai uskotko vieläkin mielummin Parkkosen idioottimaisiin scifikertomuksiin?
Miten Parkkosen idea salamoiden kaivamista kuopista selittää sileähköt kulumispinnat, jauhinkivet, sekä pyörimisen aiheuttamat rihlat hiidenkirnuissa?